Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 15:30 Bu haber 853 kez okundu
 
CHP İl Başkanı ŞAHBAZ: Türkiye Cumhuriyetimizi Korumak ve Kollamak Görevimizdir
CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ, 19 Mayıs ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.
GÜNCEL Haberi
CHP İl Başkanı ŞAHBAZ: Türkiye Cumhuriyetimizi Korumak ve Kollamak Görevimizdir

Başkan ŞAHBAZ: "19 Mayıs 1919, Gazi Mustafa Kemal’in Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak emperyalist işgale karşı halkımızın kendi kaderini tayin etmek, onur ve bağımsızlığını korumak için kurtuluş savaşımızı başlangıcının tarihidir.

Bu tarih ülkesi Osmanlı Sarayı tarafından emperyalist işgalcilere teslim edilen vatan evlatlarının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başlangıcıdır. Halkımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tarih sahnesinde bir kez daha kahramanlık destanı yazarak Kurtuluş savaşını vermiş, bağımsızlığını ve onurunu tüm dünyaya ilan etmiştir.

Anadolu’da bağımsızlık mücadelesi başlatılırken Erzurum ve Sivas Kongreleri ile halkın iradesi ile bu mücadele yürütülmüş, 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak tek adam ile değil, halkın meclisi ile Kurtuluş Savaşı yürütülmüş, demokrasinin temelleri atılmış, Demokratik, Laik Sosyal Hukuk Devleti Olarak Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

7 Haziran 2015’te tek başına iktidar şansını kaybeden AKP seçimleri hukuksuz bir biçimde yok sayarak katliamlar eşiğinde 1 Kasım tekrar seçimlerini gerçekleştirmiştir. ‘Ne istediniz de vermedik’ denilen, ordu, polis teşkilatı, valilikler gibi devletin tüm kadrolarının, en mahrem bilgilerinin teslim edildiği, iktidarın işbirlikçisi Fetö terör örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 temmuz darbe girişimi fırsata çevrilerek 20 Temmuz’da anayasa askıya alınmış, olağanüstü hal ilan edilerek sivil darbe gerçekleştirilmiştir. Tüm Anayasal Hak ve Özgürlükler yok edilmiş, hukuk devleti, adil yargılanma hakkı ortadan kaldırılmıştır. Hukuksuz uygulamalarla toplum üzerinde büyük bir baskı kurularak 16 Nisan 2017’de mühürsüz oylarla, hileli bir anayasa referandumu ile ülkede tek adam iktidarı kurulmuştur. 31 Mart Yerel Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal edilerek yeniden seçime sürüklenmiştir.

Bugün Anayasa, yasalar ve hukuk devleti ilkeleri yok sayılarak hanedanlık sistemine dönüştürülen yönetim tarzında Cumhuriyetin içi boşaltılmıştır. Atatürk İlke ve Devrimleri yok sayılmaktadır.

Bugün ülkemiz ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümcül bir salgın yaşamaktayız ve binlerce vatandaşımızı bu acımasız salgında kurban verdik, sevdiklerimizi kaybettik. Halkımızın, hepimizin sağlığını tehdit eden bu salgında halkımıza maske bile temin edemeyen, israf projeleri ile boşaltılmış hazine ile halkımızı yoksulluk ve umutsuzluğa sevk eden saray iktidarı krizi fırsata dönüştürme eğilimindedir.

Halkımıza sokağa çıkma yasağı devam ederken, dağlarımız, ormanlarımız, sularımız, yaşam kaynaklarımız yağmalanmaya, yok edilmeye devam etmektedir. Yağma projeleri büyük bir hızla hayata geçirilmektedir.

COVİD-19 salgını bahane edilerek baskıcı, totaliter uygulamalara zemin oluşturulmaktadır. Bugün milli bayramlarımız dahi yok sayılarak milli mücadelemiz unutturulmaya çalışılmaktadır. Bu ülkenin, ülkemizde demokrasinin kurucusu, Cumhuriyet Halk Partisi olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızda olduğu gibi, 19 mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında da Atatürk anıtına çelenk koymamız engellenmeye çalışılmıştır. Kendilerini devletin kurumu değil, AKP’nin, saray iktidarının memuru olarak gören zihniyet en önemli bayramlarımızda sosyal mesafe gözetilerek, maskelerimizle çelenk sunulmasını bile hazmedemeyerek, bayramlarımızı kutlamayı engellemeye çalışmaktadır.

Çocuklarımızın, gençlerimizin büyük bir şevk ve heyecanla hazırlandığı, stadların dolup taştığı, halkımızın büyük bir coşku ile kutladığı 23 Nisanlar, 19 Mayıslar ve 29 Ekimlerin yerini daire başkanlarının çelenk koyma töreni almış ve törenler her seferinde bir bahane ile ertelenmiştir.

Bugün de COVİD-19 salgını bahane edilerek baskıcı, totaliter uygulamalara zemin oluşturulmakta, milli bayramlarımız dahi yok sayılarak milli mücadelemiz unutturulmaya çalışılmaktadır.

Partimiz tüm halkımızın tanıklığında Demokratik, Laik, Sosyal Hukuk Devletinin korunması için büyük bir demokrasi mücadelesi vermiştir ve vermeye de devam etmektedir. Her zaman halkımızın iradesinin yanında duran Cumhuriyet Halk Partisi’ni kimse antidemokratik uygulamaların yanında gösteremez.

Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu günü Gençlik ve Spor Bayramı ilan ederek Genç Cumhuriyeti gençlerimize emanet etmiştir. Bizler onun ilke ve devrimlerine sahip çıkarak demokrasimizi korumak ve sonsuza dek yaşatmakla yükümlüyüz.

Tüm baskılara rağmen Cumhuriyet Halk Partisi olarak demokrasimizi, temel hak ve özgürlüklerimizi, Demokratik laik Sosyal Hukuk Devleti olarak Türkiye Cumhuriyetimizi sonsuza dek korumak ve kollamak bizim görevimizdir ve görevimizin başındayız.

Atamızın emperyalizme karşı milli mücadelemizi başlatmak üzere Samsuna çıkışının 101. Yıldönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu olsun.

Yaşasın Tam Bağımsız, Demokratik, Laik Türkiye Cumhuriyeti" ifadelerini kullandı.  - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı