Haber Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 10:53 Bu haber 8569 kez okundu
 
CHP İl Başkanı ŞAHBAZ: Sorumlular Şehri ve Ülkeyi Yönetenlerdir
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz 2020 yılını değerlendirirken, kaynakların etkin kullanılmadığı, binaya ve verimsiz harcamalarla kaynakların tüketildiğine, aşılamanın şeffaf olması gerektiğine yetersiz aşılama sözleşmesi yapıldığına, özelleştirmelerin yolsuzluk hukuksuzlukla yapıldığı vatandaşların asgari ücrete mahkum edildiğine, siyanürlü altın madeni arama projesine karşı olduklarına, bunların sorumluları şehri ve ülkeyi yönetenler olduğunu açıkladı.
SİYASET Haberi
CHP İl Başkanı ŞAHBAZ: Sorumlular Şehri ve Ülkeyi Yönetenlerdir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz 2020 yılını değerlendirirken, kaynakların etkin kullanılmadığı, binaya ve verimsiz harcamalarla kaynakların tüketildiğine, aşılamanın şeffaf olması gerektiğine yetersiz aşılama sözleşmesi yapıldığına, özelleştirmelerin yolsuzluk hukuksuzlukla yapıldığı vatandaşların asgari ücrete mahkum edildiğine, siyanürlü altın madeni arama projesine karşı olduklarına, bunların sorumluları şehri ve ülkeyi yönetenler olduğunu açıkladı.

"Tüm Kaynaklarına Rağmen; Bölgenin Küçülen, Göç Veren İli Olmuştur"

CHP İl Başkanı AKSAZ ŞAHBAZ: "Kütahya AKP'ye verdiği destek karşılığında cezalandırılmış ve mükemmel sayılacak coğrafi konumuna, termal ve maden kaynaklarına, tarihi ve doğal turizm potansiyeline rağmen bölgenin küçülen, göç veren yoksullaşan tek vilayeti olmuştur.

"Şehrimizde ve Ülkemizde Verimsiz Harcamalar Yapılıyor"

Kütahya'nın sorunları Türkiye'nin sorunlarından bağımsız değildir. Kütahya'da yapılan hesapsız, verimsiz harcamaların kat kat fazlası ülke genelinde yapılmıştır. İnşaata, betona, şatafata  dayalı büyüme modelinin bugün geldiği yer hane halkının, ticari işletmelerin ve devletin borç içinde kıvrandığı, döviz rezervlerinin tükendiği, yoksulluk, yolsuzluk ve işsizliğin tahammül edilemez seviyelere ulaştığı bir Türkiye'dir.

"Bunların Sorumluları Şehri ve Ülkeyi Yönetenlerdir"

Bir şehri ve ülkeyi idare edenler şehrin gelişmesinden olduğu kadar gerilemesinden, nüfus kaybından ve işsizlikten sorumludurlar.

Türkiye Cumhuriyeti pandemi koşullarında vatandaşına yardım etmek yerine iban numarası gönderiyorsa,

Döviz kuru iki yıl önce yapılan seçim tarihine göre 64,  yılbaşına göre 30 artıyorsa,

İşsizlik oranı 13'lere, genç işsizliği 30'lara ulaşmışsa, istihdam oranı 40'lara düşmüşse,

Çalışanların 43'ü asgari ücretle çalışmayana mahkum olmuşsa,

Gençlerin büyük kısmı  umutsuzlıktan iş aramayı bırakmış ve yurtdışına gitme hayalini kuruyorsa,

İktidar partisine yakın olmayanlar dışında kimse kamuda işe giremiyorsa,

Her gün en az bir kadın cinayete kurban gidiyorsa,

Kütahya Belediyesi bugün borç içinde kıvranıyorsa,

Şehir emekli şehri olmuş ve kirasını, borcunu ödeyemeyen esnaf dört gözle üniversite öğrencilerini bekler hale gelmişse,

İş bulamayan gençlerimizin sürekli olarak göç ediyorsa,

Kaynaklar Kütahya halkının ihtiyaçlarına değil bürokratların lüks bina ve araç harcamasına yöneliyorsa, kaynaklar hesap vermeden şahsi malı gibi sorumsuzca harcanıyorsa,

Sorumluları o şehiri ve ülkeyi yönetenlerdir, iktidardır.  Yoksulluk, Yolsuzluk, İşsizlik, Göç Kader değildir.

"Vatandaş Zor Şartlardayken, Kaynaklar Heba Ediliyor"

Halkımızın, gençlerin işsizlikle kıvrandığı, esnafın siftah yapamadan dükkanını kapattığı, kirasını ödeyemediği, çalışanının maaşını, SGK primini ödeyemediği, emeklinin, çiftçinin enflasyonun altında ezildiği, ay sonunu zor getirdiği pandemi koşullarında lüks kamu hizmet binaları, saraylar inşaat etmek; bu halka yapılacak en büyük kötülüktür.

Yetkilileri kamunun kıt kaynaklarını tüketen, verimsiz ve istihdam yaratmayacak lüks inşaat projelerinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Türkiye'nin ve Kütahya'nın saraylara değil sosyal adalete (demokrasiye), adil bir gelir dağılımına ve hukuk devletine ihtiyacı vardır.

Son yıllarda yapılan Valilik, Belediye, Milli Eğitim, Aile Sosyal Politikalar, Müftülük, Özel İdare, Tarım Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Orman Bölge Müdürlüğü, PTT, Müze, Alt ve üst geçitler verimsizlik projeleri olup Kütahya'ya hiçbirşey kazandırmamıştır.

Kütahya’da uygulanan inşaat ve israf politikaları sonucunda ihale bedeli olarak zamanında 641.163.026,00Tl, ( 207.165.270,55 USD), bugünkü kurdan hesaplandığında 1.615.391.913,64TL harcanmıştır.

"Yolsuzlukla Özelleştirmeler Yapılmış, Vatandaş Asgari Ücrete Mahkum Edilmiştir"

AKP'nin iktidara gelmesi ile birlikte Kütahya'da özelleştirmeler hızlanmıştır. İlimizde özelleştirilen kuruluşların devir bedeli 5.730.592.548 TL (2.964.432.926,-USD)dir.

Kütahya'da faaliyet gösteren kamu iktisadi kuruluşlarının özelleştirme süreçleri yolsuzluk ve hukuksuzluk örnekleri ile doludur.

Kütahya'da kurulu Kümaş, Eti Gümüş, Şeker Fabrikası, Azot Sanayi, Seyitömer Linyit İşletmesi ve Termik Santrali, Tunçbilek Linyit İşletmesi ve Termik Santrali gibi kuruluşların özelleştirilmesi sonucunda  şehrin ekonomik yıkımı adım adım gerçekleşmiştir.

Kamuda iken sendikalı ve toplu sözleşme ile belirlenmiş ücretler ile görev yapan işçi ve memurlar ya emekli edilmiş ya da diğer kamu kurumlarına gönderilmiş, devam eden işçiler ise asgari ücretle çalışmaya razı olmuşlardır.

Kütahya bütün bu gelişmeler sonucunda kamuya ait bütün işletmelerin satıldığı, çalışanların asgari ücrete mahkum olduğu bir şehire dönüşmüştür.

"Halkımızın Aşılanması Şeffaf Temin Edilip, Yapılmalı"

Bugün yaşadığımız pandemiyi önlemenin en önemli aracı aşıdır ve bugün itibariyle ülkemize gelen aşı miktarı üç milyon adettir.  Halkımızın aşılanmasına yetecek miktarda aşı için sözleşmeler henüz imzalanmamıştır.

Saraylara, Kamu Özel İşbirliği projelerinde geçilmeyen köprülere, kullanılmayan havalimanlarına, otoyollara milyarlarca dolar ödemek yerine  halkımızın aşı gereksinimi bir an önce şeffaf bir şekilde temin edilerek kısa zamanda tüm halkımızın aşılanması sağlanmalıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, şehrimizin ve ülkemizin kaynaklarının yandaş müteahhitler yerine   eğitim, sağlık, tarım, turizm ve sanayi başta olmak üzere her alanda  katma değer ve istihdam üreten yatırımlarda  kullanılarak   üreten bir Türkiye yaratmak için  çalışmalarımız devam etmektedir.

"Siyanürlü Altın Madeni Arama Projesine Karşıyız"

Bu arada Simav – Tavşanlı arasında Dağardı Bölgesinde yapılması planlanan  Siyanürlü Altın Madeni İşletmesinin açılması palanlanan bölgede İl Başkanlığı olarak bir inceleme gezisi gerçekleştirdik. Yoğun orman dokusu olan ve 508 hk orman, 160hk zirai alan olmak üzere 668hk alanda açılması planlanan madenin bölgedeki yerleşim merkezlerine, ilimize  ve Susurluk Havzasındaki Bursa ve Balıkesir illerimize vereceği geri dönüşümsüz riskler bulunmaktadır. Aktif fay hatları üzerine kurulmak istenen bu maden projesine karşıyız ve gerekli toplumsal, hukuki ve siyasal tüm mücadeleyi halkımızla birlikte vermeye hazırız" dedi.

Milletvekili KASAP: " AK Parti İktidarının, Kütahya’ya Verebilecek Bir Şeyi Kalmadı"

Kütahya’nın 2021 yılı için de üvey evlat muamelesi gördüğünü, kamu yatırımlarından hak ettiği payı alamadığını belirten CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl KASAP: "2021 yılında Kütahya için yaklaşık 260 milyon TL yatırım öngörülmekte, mevcut projelere ayrılan ödenek yeterli değil.

Balıkesir-Dursunbey-Harmancık-Tavşanlı yolunun 1976 tarihinden bu yana bitirilemedi, AK Parti iktidarının bu yolu 2024 yılında bitirmeyi hedeflediğini belirtti.

"Söz Verilen Yüksek Hızlı Tren, Bor Karbür 2021'de de Yatırım Programında Değil"

2011 yılında AK Parti tarafından Kütahya’ya söz verilen Yüksek Hızlı Tren projesinin de 2021 yılı yatırım programında yer almamakta. Zafer OSB  başta olmak üzere spor yatırımları kapsamında Kütahya’ya yeni bir stadyum öngörülmemekte.

Dönemin Enerji Bakanı olan Berat ALBAYRAK tarafından Kütahya’ya söz verilen Bor Karbür fabrikasının da 2021 yılı yatırım programı kapsamında değil. AK Parti tarafından seçim dönemlerinde söz verilen ne varsa hiçbiri 2021 yılı yatırım programı kapsamında yer almamakta.

2021 yılı yatırım programı Kütahya’ya yeni fabrikalar kazandırmaktan ve istihdam alanları oluşturmaktan uzak; ilimizden 18 yılda 5 milyar 763 milyon TL'lik özelleştirme yapan AK Parti iktidarının artık Kütahya’ya verebilecek bir şeyi kalmadı.

CHP İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ'ın ve CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl KASAP'ın yaptığı toplantıda Kadın Kolları Başkanı Sevinç ŞENOL, partililer ve basın mensupları katıldı. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı