Haber Detayı
27 Mayıs 2022 - Cuma 20:08 Bu haber 1623 kez okundu
 
CHP İl Başkanı ŞAHBAZ: Kütahya Belediyesi, Vatandaşlardan Yasa Dışı İşlem Yapıp, Tahsilat Yapmakta
SİYASET Haberi
CHP İl Başkanı ŞAHBAZ: Kütahya Belediyesi, Vatandaşlardan Yasa Dışı İşlem Yapıp, Tahsilat Yapmakta

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ, parti binasında yaptığı basın toplantısında Kütahya Belediyesi'nin su sayaçlarıyla ilgili vatandaşa dayattığı yanlış uygulamaları açıkladı. Başkan ŞAHBAZ, ön ödemeli su sayaçlarına AKP ve MHP'nin desteği ile yüzde 256 zam yapıldığını; yasal dayanağı olmadan, ön ödemeli sayaç kullanılmaya mecbur bırakıldığını; mekanik ve ön ödemeli sayaç takma hakkının abonenin tercihine bırakılması gerektiği, 10 yılda bir yapılacak muayene yerine, belediye tarafından Baylan marka yeni sayaçla değişim yapılarak, abonelere fatura edilmekte olduğu; pil değişim ücreti, sayacın kendini kilitleyerek servis ücreti gibi bedellerle vatandaşa ilave yük getirmekte; Kütahya Belediyesi'nin, yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak abonelerden tahsilat yapılmakta olduğunu belirterek açıklamalarda bulunarak, bazı soruları Kütahya Belediyesi'ne yöneltmiştir.

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ: "Kütahya Belediye Başkanı Sayın Alim IŞIK'ın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Çinigaz'ın ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarda “düzeltme” adı altında aldığı fahiş ödemelerden sonra bugün bizzat Kütahya Belediyesi'nin ön ödemeli su sayacı kullanan abonelerden kanunsuz olarak yaptığı tahsilata ilişkin açıklamada bulunacağız.

 

Belediye Meclisinde su sayaçları ile ilgili alınan karara destek vermedik, su sayaçlarıyla ilgili gerekli işlemleri yapacağız. En yakın komşumuz Eskişehir'de su sayaçları tüm abonelere ücretsiz olarak takılmakta, burada vatandaşlarımız neden 1.100 TL bedel ödemek zorunda kalsınlar ve ayrıca neden ön ödemeliye zorlansınlar? Tercihin vatandaşa bırakılmasını istiyoruz. Sayaçların aynen Eskişehir Belediyesi'nde olduğu gibi ücretsiz olarak takılması gerektiğini düşünüyoruz.

"Ön Ödemeli Su Sayaçlarına Yüzde 256 Zam Yapıldı"

Bilindiği üzere Kütahya'da yeni su aboneliği almak isteyenlere ön ödemeli sayaç kullanma zorunluluğu dayatılmaktadır. Mayıs ayında gerçekleşen Belediye Meclis toplantısında AKP ve MHP gruplarının desteği ile 2021'de 430 TL olan ön ödemeli su sayaçları satış fiyatı 256 artışla 1.100TL olarak belirlenmiştir. Kartlı olmayan mekanik su sayaçlarının bedeli 250-300TL arasında değişmekte iken, Kütahya Belediyesi yasal dayanağı olmadan aboneleri 1.100TL bedelle ön ödemeli sayaç kullanmaya mecbur bırakmaktadır. Ayrıca ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden birkaç yılda bir bugünün fiyatları ile 120,-TL pil değişim ücreti, arıza dışında sayaç uzun süre kullanılmadığında kendini kilitlemesi ile 60 TL servis ücreti alınmaktadır ki bu da vatandaşa büyük bir ek yük getirmektedir.

"Yasal Dayanağı Olmadan, Ön Ödemeli Sayaç Kullanılmaya Mecbur Bırakılıyor"

En yakın komşu ilimiz olan Eskişehir’de abonelere su sayacının belediye tarafından ücretsiz takıldığı, sayaç bedeli ödemiş olan abonelerden ise su bedelinin 10 indirimli alındığı bilinmektedir. Hal böyle iken Kütahya Belediyesinin bizzat kendisinin su sayaçlarını abonelere 1.100 TL satması vatandaşı mağdur etmektir.

"Mekanik ve Ön Ödemeli Sayaç Takma Hakkı Abonenin Tercihine Bırakılmalıdır"

Su, temel bir insan hakkıdır ve kontörü biten ve su alacak parası olmayan vatandaşların içme ve kullanma suyu kullanamayacağı anlamına gelir ki bu durum, sosyal devlet ilkesine ve bir kamu görevi olan belediyeciliğin özüne aykırıdır. Bu nedenle su aboneliği sırasında mekanik veya ön ödemeli sayaç takma hakkı abonenin tercihine bırakılmalıdır.

 

"10 Yılda Bir Yapılacak Muayene Yerine, Belediye Tarafından Belirtilen Markada Yeni Sayaçla Değişim Yapılarak, Abonelere Fatura Edilmekte"

 

3516 sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanununa göre elektrik saati, doğalgaz saati gibi diğer ölçü aletlerinde olduğu gibi su sayaçlarında da  on yıllık kullanım sonunda periyodik muayenelerinin yapılması öngörülmektedir. Kütahya Belediyesi tarafından abonelere gönderilen yazılarla su sayaçlarının on yılı doldurduğu gerekçesiyle periyodik muayenelerinin yapılması gerektiği, aksi takdirde 620-12.000 TL para cezası uygulanacağı uyarısı yapılarak ‘KULLANMAKTA OLDUĞUNUZ SAYACIN PERİYODİK MUAYENE İŞLEMLERİ BELEDİYEMİZ TARAFINDAN BAYLAN MARKA YENİ KARTLI SU SAYACI İLE DEĞİŞİMİ YAPILACAK, ÜCRETİ ABONE NUMARANIZA İŞLENECEKTİR’ denilmekte ve güncel bedel olarak 300 ila 516 TL arasında su sayacı bedeli talep edilmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliği uyarınca “su sayaçlarının her on yılda bir periyodik muayenesi gerekmekte olup bu uygulamadan sayacın kullanıcıları olarak su satışını yapan BELEDİYE sorumludur.

"Kütahya Belediyesi, Yasa ve Yönetmeliklere Aykırı Olarak, Belediye Olarak Yapması Gereken Bakımı, Daha Yüksek Bedelle Sayaç Değişikliği Adı Altında Abonelerden Tahsilatını Yapmakta"

Konu ile ilgili olarak Kütahya Valiliği İl Sanayi Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü'nden yazılı olarak bilgi talep edilmiştir. Müdürlüğün 24/05/2022 tarih E-64902964-622.01-3685064 sayılı yazısında; periyodik muayenede yukarıda sözü edilen hususlar belirtilmekte olup, periyodik muayene bedeli 2022 yılı süresince Anma debisi 10 m3/h’e kadar olan sayaçlar) 10 m3/h dâhil) 21,1 TL; Anma debisi 10 m3/h’ten büyük olan sayaçlar için 30 TL olarak bildirilmiş olup bu tutarın su sayacının kullanıcısı olan BELEDİYE tarafından karşılanması gerekmektedir.

İlgili yönetmelik, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün yazıları ve Kütahya Belediyesinin uygulamalarından; Kütahya Belediyesi’nce karşılanması gereken 21.1 ile 30 TL arasındaki periyodik muayene bedelinin yasa ve yönetmeliklere aykırı ve yönetmelikte belirtilen tarifenin çok üzerinde, 300 ila 515 TL gibi yüksek bedelle su sayacı değişikliği adı altında abonelerden tahsil edildiği görülmektedir.

Buradan soruyoruz;

Kütahyalı vatandaşlarımıza su aboneliğinde mekanik veya ön ödemeli sayaç seçme hakkı vermeyi planlıyor musunuz?

Yönetmeliğe göre su sayacının kullanıcısı su dağıtımını yapan belediye iken arıza, bakım ve pil masraflarını neden vatandaştan tahsil ediyorsunuz?

Mevzuata göre belediyelerce karşılanması gereken periyodik muayene bedelini su sayacı değişikliği adı altında abonelerden tahsil etmeye devam ediyor musunuz?

Bu güne kadar kaç aboneden periyodik muayene gerekçesi ile yasa dışı bir şekilde sayaç bedeli tahsil ettiniz?

Bu güne dek yasa dışı bir şekilde tahsil ettiğiniz sayaç bedellerini geri ödemeyi düşünüyor musunuz?" ifadelerini kullandı. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı