Haber Detayı
19 Kasım 2021 - Cuma 10:43 Bu haber 6634 kez okundu
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik ÖZTRAK: Türkiye Yönetilmiyor, Savruluyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü, Tekirdağ Milletvekili, CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik ÖZTRAK Başkanlığında, CHP İl Başkanlığı ile Milletvekilleri ve Kütahya'daki İş İnsanları Buluşmasında bir araya geldi. Bir dizi ziyaret de gerçekleşti.
SİYASET Haberi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik ÖZTRAK: Türkiye Yönetilmiyor, Savruluyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü, Tekirdağ Milletvekili, CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik ÖZTRAK Başkanlığında, CHP İl Başkanlığı ile Milletvekilleri ve Kütahya'daki İş İnsanları Buluşmasında bir araya geldi. Bir dizi ziyaret de gerçekleşti.
Buluşmalarda CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik ÖZTRAK, Antalya Milletvekili Çetin Osman BUDAK, Bursa Milletvekili Orhan SARIBAL, İstanbul Milletvekili Bedri SERTER, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan AYGÜN, Kütahya Milletvekili Ali Fazıl KASAP, 24. Dönem İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ, Kütahya CHP İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ, iş insanları, partililer ve basın mensupları yer aldı. 


CHP Ekonomi Masası, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığında, Afyonkarahisar’ın ardından Kütahya’da ekonominin nabzını tutuyor. CHP heyeti, Kütahya'da düzenlenen toplantıyla iş dünyası, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, 20 yıllık AKP iktidarının ardından ülke ekonomisinin yangın yerine döndüğünü belirterek, “Gelir dağılımı hiç olmadığı kadar bozuldu. İnandırıcılığı kalmaya TÜİK verilerine göre bile dünyada en yüksek enflasyona sahip ülke konumundayız… Vatandaşımızın şeker ve yağ alamadığına dair duyumlar almaktayız” dedi. 
Şahbaz, iktidarın Cumhuriyetin kazanımlarını yok ettiğini vurgulayarak, “Ekonomi literatüründe olmayan faiz neden enflasyon sonuçtur politikasıyla her geçen gün Türk lirası değer kaybetmektedir” diye dikkat çekti. Şahbaz, BDDK verilerine göre Kütahya’nın takipteki borçlularda birinci sırada yer aldığını kaydetti. 
CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Kütahya’nın 20 yıldır hak ettiğini alamadığını belirterek, “Ekonomik olarak diplerde yer alıyor” dedi. Kasap, dünyada en çok maden çeşidinin Kütahya olduğunu kaydederek, “Yeterli yatırım alamıyor” diye ekledi. Kasap, Kütahya’nın yönetilemediğini belirterek, “Eğitim sezonu açılmadan önce 27 tane ilk ve ortaöğretim okulu yıkıldı. Pandemide çocuklarımız mağdur oluyor… Şu anda çocuklarımız sıkış tepiş. Şu anda okullarda ve hasta oluyorlar” diye konuştu. 
Öztrak, 30’uncu ili ziyaret ettiklerini ve 30 bin kilometre yol yaptıklarını aktararak, “Pandemi döneminde halkımızın sıkıntıları dinleme önemli” dedi. 


Öztrak, Türkiye’nin 3 büyük krizi arka arkaya yağdığını vurgulayarak, “En uzun süreli krizimiz ekonomik kriz. Arkasındaki neden de hükümetin uygulamakta olduğu ekonomi modelinin tıkanmış olması. Dışarında borcu al, getir burada betona yatır, rant yarat ve ondan sonra büyüdük de ama aslında ekonomiyi şişir” diye konuştu. Öztrak, devlette yönetim krizi olduğunu da kaydederek, “Tek adam rejimi devletin tüm kurumlarını yıpratmış durumda” diye vurguladı. 
mikro olarak üç tane krizi arka arkaya yaşıyor. 2001 krizini görmüş ve krizi yöneten bürokrasideki en üstü düzeydeki kişilerden biri olarak benim gördüğüm şu. Önce güveni bitirdiler. Güven krizi başladı. Şimdi bir döviz, kur krizi içine giriyoruz. Ama bu burada kalmaz. Bu arkasından döner finansal sistemde krize neden olur. Finansal sistemdeki krizin işi nerelere götüreceğiz belli olmaz. Bugün ihracatçı iyi durumdayız diyor. İhracatçının durumunun da kötüye gittiğini görürüz” diye konuştu. 
En Fazla Dövizle Borçlanan Ülkelerden Biri Türkiye
Türk lirası değer kaybettiği için Türkiye’nin dış borcunun 836 milyar Türk lirası arttığına dikkat çeken Öztrak, “Sadece devletin bütçesini değil iş insanlarının bütçesini, ailelerin bütçesini de altüst ediyor. Çünkü Türkiye en fazla dövizle borçlanan ülkelerden bir tanesi” diye bilgi verdi. 
“İş bir finansal krize dönüşürse bundan önceki krizler gibi toplaması çok kolay olmaz” diyen Öztrak, finansal krizin yaşanmaması için atılan güçlü temelin ciddi şekilde zorlandığını kaydederek, “Bir dönem bir 128 milyar dolar rezerv meselesini gündeme getirdik. Bugün halen geçerlidir. Nedir bu 128 milyar dolar meselesi. Merkez Bankası kendi sahibi olduğu rezervi sattı. Ne zaman sattı? 2018’de ve referandum sürecinde sattı. Niye sattı? Ekonomide istikrar havası verebilmek için sattı” diye vurguladı.   - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı