Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 00:51 Bu haber 7464 kez okundu
 
Bayramların Vazgeçilmezi Şekerlemeler
Kütahya Gıda Mühendisleri platformu olarak vatandaşların daha bilinçli bir şekilde tüketeceği gıdaları seçmesinde; Gıda Mühendisleri bilgilerini paylaşarak, bilinçli tüketicilerin çoğalmasını hedeflediklerini belirttiler.
SAĞLIK Haberi
Bayramların Vazgeçilmezi Şekerlemeler

Hemen herkesin severek tükettiği çikolatanın en fazla hile yapılabilen gıdalardan olduğunu belirten Gıda Mühendisleri Platformunun Kurucu önderlerinden Gıda Mühendisi Fulya KAŞKAL: "Prosesin gerektirdiği uygun sıcaklık ve zamanlarda üretilmeyen tüm şekerleme ürünlerinde ortaya çıkan kanserojen maddeler (hidroksimetilfurfurol –Hmf gibi) en önemli risklerdendir. Tüketicilerin yanık tadı olan, çok esmerleşmiş şekerleme ve tatlılardan uzak durması gerekmektedir. Açıkta satılan şekerlemelerden, ambalajı bozulmuş, mat görünümlü, ürünün kendine özgü kokusundan farklı kokuya sahip, yapışkan özellikli, son kullanma tarihi geçmiş, üreticisi belli olmayan, işletme kayıt numarası olmayan, etiket bilgileri okunmayan ürünleri almamaları gerekmektedir.

Bayram öncesi çoğalan siparişler nedeniyle yoğun çalışma gösteren bazı işletmeler de ürünlere özgü proses şartlarına uyulmamaktadır. Örneğin lokumda yeterli kurutma yapılmaması yada gramajın artırılması adına nemli ortamlarda bekletilmesi, gereğinden fazla nişasta kullanılması, üretimde kullanılmaya uygun olmayan bayat fındık, fıstık, ceviz vs. kullanılması maliyeti düşürmek adına tüketicinin kandırılmasıdır. Uygun olmayan kuruyemişlerin lokumda, helvada, şekerlemelerde kullanılması aflatoksin gibi kansorojen maddelerin rastlanmasına sebep olmaktadır. Aflatoksin gıdalardan hiçbir şekilde uzaklaştırılamaz. Karaciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Yoğun aflatoksin varlığı acı tada sebep olmaktadır.

 

Özellikle küçük çocukların tükettiği çikolatada en fazla hile yapılabilen gıdalardan. Gerçek çikolata kakao yağı, kakao kitlesi ve şekerden oluşur. Kakao kitlesi oranı arttıkça sertleşir, acılaşır. Kakao yağı yerine bitkisel ve hayvansal yağlar kullanılarak yapılan ürünler kokolin adını alır. Maliyeti azaltmak adına kakao yerine soya tozu, keçiboynuzu tozu, leblebi tozu, kavrulmuş bakliyat tozu, fındık zarı kullanılarak çikolatada da hileler yapılmaktadır. Çikolatanın şeker oranı ile oynanması; eski, iade, bayat ürünlerin eritilerek kullanılması, kakao yağı yerine rafine edilmiş atık mutfak yağı kullanılması vb. leri de hileler arasında sayılmaktadır. .

Bunların yanında her ürünün kendine özgü bazı kalite özellikleri bulunmaktadır. Örneğin; Kakao yağının insan vücudunun ısısında erimesinden dolayı; kaliteli çikolatanın ağızda erimesi ve tortu bırakmaması gerekir. Çikolata üzerinde yabancı madde, parmak izi, küf vb olmamalı; tipine has tad ve kokuda olmalıdır.

 Lokum satın alırken dikkat etmemiz gereken özellikleri sıralarsak; görünüşü lokumun tipine özgü ve verildiği şekli korumuş olmalı, üzerinde veya içinde gözle görülebilir yabancı madde olmamalı, dokusu elastik yapıda olmalı, parmakla bastırıldıktan sonra eski şeklini almalı, ağızda yumuşak ve kaygan hissedilmeli. Lokum tad ve kokusu tipine özgü olmalı yabancı tad ve koku hissedilmemeli, çiğ nişasta lezzeti olmamalı.

Tüm bu bilgiler ışığında tüketicilere çok görev düşmekte olup, artan rekabet şartları, maliyet düşürme çabaları vs.. adına yapılan hilelere karşı bilinçli tüketici olmamız kaçınılmaz…..

Bayramınızın sevdiklerinizle birlikte şeker tadında geçmesi dileğiyle…." Dedi. - DORUK

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı