Haber Detayı
12 Ağustos 2022 - Cuma 13:57 Bu haber 1340 kez okundu
 
Başkan Mustafa ÖNSAY: Kütahya Büyüme ve Sanayileşme Trendine Giriyor
Küçük meselelerle uğraştığımız için asıl bakmamız, görmemiz, üzerinde çalışmamız gereken meselelere bakamadığımızı Zafer OSB ve Kütahya'da yaşanan gelişmelerle Kütahya'nın çok hızlı büyüme ve sanayileşme yolunda ilerlediğini, ilerleyeceğini belirten AK Parti İl Başkanı Mustafa ÖNSAY, önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelere hazırlıklı olmamız gerektiğini ve Antalya - İstanbul hızlı tren hattı Alayunt'tan geçeceğini açıkladı.
GÜNCEL Haberi
Başkan Mustafa ÖNSAY: Kütahya Büyüme ve Sanayileşme Trendine Giriyor

Küçük meselelerle uğraştığımız için asıl bakmamız, görmemiz, üzerinde çalışmamız gereken meselelere bakamadığımızı Zafer OSB ve Kütahya'da yaşanan gelişmelerle Kütahya'nın çok hızlı büyüme ve sanayileşme yolunda ilerlediğini, ilerleyeceğini belirten AK Parti İl Başkanı Mustafa ÖNSAY, önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelere hazırlıklı olmamız gerektiğini ve Antalya - İstanbul hızlı tren hattı Alayunt'tan geçeceğini açıkladı.

Kütahya'nın bir anda sıçrayacağını belirten AK Parti İl Başkanı Mustafa ÖNSAY: “Bize şu anda şehir içinde yani şu anda sahip olduğumuz organizelerde 4.500 tane işçi lazım. Şu anda bütün firmalarımız işçi arıyor ama biz bulamıyoruz. Fakat bizim önümüze gelen yeni bir gelişme var o da Zafer Organize Sanayi. Çünkü bizim buraya en düşük şartlarda şu an 16.000 tane işçiye ihtiyacımız var. 16.000 çalışan bugün nereden bakarsanız bakın arkadaşlar 60.000, 50.000 nüfus yapar. Bu Kütahya’nın aslında bir yere doğru gittiğini gösteriyor. Evet organizeler yapıldı, birinci organize, ikinci organize bunlar da bize çok büyük gelişmeler sağladı. Fakat şehir kendi kendini döndürebilecek bir yere henüz gelemedi.

Fakat geldiğinde hepimiz göreceğiz ki şehir gerek nüfus olarak gerek büyüklük olarak bir anda sıçrayacak. Daha önce Bursa’da, Sakarya’da olduğu gibi. Kütahya buraya doğru gidiyor. O yüzden çevre yolundan ziyade, biz Altıntaş yolu üzerinde Zafer Organize, havaalanı bağlantısı hususunda orada yapılacak işlerle ilgili biraz daha düşünmemiz lazım. Bunu hep beraber düşünmemiz, gündem haline getirmemiz lazım.

"Niye Ufak Meselelerle Uğraşıyoruz"

Kütahya bir yere doğru gidecek. Bu gidişte Kütahya’nın kendi evlatları nerede yer alacak, bunu iyi bilmek lazım. Çünkü buraya bir göç başladığındaki, iş güç getirecektir; bunlara Kütahya’nın hazır olması lazım. Bu sadece Belediye imar planı anlamında değil yani sanayi anlamında, medya anlamında bile herkesin aslında o geleceğe doğru kendini hazırlaması lazım. Bizim biraz bakışımızı oraya doğru yönlendirmemiz lazım. Bize hiçbir şey yapılmadı, Kütahya küçülüyor, şeklinde baktığımız için gelmekte olan da göremiyoruz. Aslında çok büyük bir şey Kütahya’ya doğru yaklaşıyor şu anda. Yani o da bir büyüme trendi, sanayileşme trendi. Şimdi Kütahya’nın hazırlığı var mı, yok. Ama bizim hazırlık yapmamız lazım. Niye biz hep ufak şeylerle uğraşıyoruz. Ufacık şeyler peşine düşüyoruz.

Orada o köyün yolu var mıydı, yok muydu? diye acayip bir tartışmayla 10 gün yiyoruz biz. Vekilin birisi gidiyor oradan bir yol seçiyor, çekiyor, anlatabiliyor muyum? Onu görüyor tamam diyor ben buradan bir şey söyleyeyim diyor. Biz oradan cevap veriyoruz haydi bununla geçiyor; burada çok daha büyük meselelerimiz var.

Daha büyük hedeflerimiz var. Oraya doğru gitmemiz gerekiyor. İnsanlarımızın bakışını, gençlerimizin bilhassa meseleye bakışını değiştirmemiz lazım. Bunun için de mesele bizden geçiyor. Hep ufak gündemle ilgilendiğimiz için çok büyük plan peşinde koşmuyoruz. Bir gün diyeceğiz ki bunlar ne zaman oldu? Çünkü ben Bursa’da öğrenciydim o dönem biliyorum. Bir buçuk sene içerisinde şehir başka bir yer oldu ve onu hiç anlayamadım nasıl olduğunu. Aynı şey Kütahya’da yaşayabiliriz. Buna hazır olmamız lazım. Her birimizin, her açıdan çalışmamız lazım, meseleye biraz öyle bakalım” dedi.

Antalya - İstanbul Hızlı Tren Hattı Alayunt'tan Geçecek

Hızlı Tren'in Kütahya'dan geçmesinin çok önemli olmadığını belirten İl Başkanı ÖNSAY: "Hızlı tren meselesine gelecek olursak; Kütahya-Antalya treni ile ilgili zaten 2023 planlaması vardı. Fakat bu son ekonomik gelişmeden sonra biraz ileri doğru uzayabilir. Fakat bildiğim şey şu ki ÇED raporları hazırlandı. Yani burada zaten planlanan Antalya-İstanbul hattı Alayunt istasyonundan geçecek. Orada süreç yürüyor ama bu büyük bir iş, çok büyük para gerektiren bir iş, çok büyük yatırımlar gerektiriyor. Kütahya’dan geçecek hızlı tren Kütahya için çok önemli değil. İnsanlar bunu da anlamıyor. Önemli olan Antalyalılar burada, Antalya havalimanı yani onlara hizmet edecek bir şeydir bu ama Kütahya’dan geçerse iyi mi olur? İyi olur. O ayrı bir şey ama bu Kütahya’mıza çok bir şey getirmeyecek. Mesela çok konuşuyoruz, bunun bize faydası yok. Ne faydası olacak, işte buraya ne kadar kontenjan verilirse Bozüyük'te olduğu gibi Eskişehir’de olduğu gibi, o kadar insanımız binebilir. dedim ya hep böyle meselelerle uğraşıyoruz.

Zafer havalimanı meselesi düzgün giderse çok daha az para harcayacak. Merkez haline gelebilirsek. Bunlar birbirine bağlı meseleler" dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı