Haber Detayı
25 Ekim 2022 - Salı 14:11 Bu haber 1143 kez okundu
 
Başkan Enver ERDOĞAN: Faiz Bankanın Dörtte Biri
EKONOMİ Haberi
Başkan Enver ERDOĞAN: Faiz Bankanın Dörtte Biri

Kütahya esnafına verilen kredinin 294 milyonu aştığını açıklayan Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı paketin banka kredilerinden daha avantajlı olduğunu ifade etti.

‘Daha Yüksek Kredi, Daha Düşük Faiz’

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından açıkladığı esnaf kredi paketi hakkında değerlendirmelerde bulundu. 350 Bin TL olan kredilerin 500 Bin TL’ye çıktığını açıklayan Enver Erdoğan, yüzde 9’luk faiz oranını da iki puan düşürülerek 7,5’lik faiz oranı ile uygulanacağını belirtti. 

Kredi paketinin her zaman esnafa verilen krediden farklı olmadığını belirten Erdoğan, “Sistem her zamanki gibi işleyecek. Ancak kredi miktarının yükseltilmesi ve faiz oranının düşürülmesi tabii ki önemli bir imkan. Esnaf, bu ekonomik ortamda bankalara zaten yanaşamıyor. Düşünün geçen sene bir araç 300 liraya iken şimdi oldu 1 buçuk milyon.” İfadelerini kullandı. 500 Bin TL’ye kredi vermeye başladıklarını belirten Enver Erdoğan, esnaf sicil oda kayıtları olan her esnafa yardımcı olduklarını belirtti.

 

Esnafa Verilen Kredi 294 Milyon’u Aştı

Kredinin bankalardaki faiz oranının dörtte biri faizle verileceğine dikkat çeken Erdoğan, “Faizin yarısını da hazine karşılıyor aslında yıllardır olduğu gibi. Şu gün itibari ile esnafın kullandığı kredi 294 milyon 300 Bin TL Kütahya esnafının kullandığı borç. Düşünün Kütahya gibi bir şehirde bu rakam. Esnafımıza bu desteği verdik.” ifadelerini kullandı.

Pandeminin özellikle servis araçları, halk otobüslerini perişan ettiğini ifade eden Erdoğan, kredi paketinin esnafa hayırlı olmasını temenni etti.

 

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN: "Esnafımız İçin 100 Milyar TL'lik Kredi Kampanyası"

Esnaf ve sanatkarlara da müjdesi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her dönemde olduğu gibi salgın ve savaş şartlarının neden olduğu zorlu süreçte de esnaf ve sanatkarların yanında olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı yer verdiklerine  belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız kadın girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak, 17 milyar liranın üzerinde bir kaynak kullanmıştır. Gençlerimiz için çeşitli isimler altında başlattığımız girişimci kredilerinden 52 bin kişi 10 milyar liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Şimdi de Cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız yeni bir kredi destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız.

Esnafımız için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz. Sadece bununla kalmıyor, kredi üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, iş yeri edindirme ve taşıt kredisi limitlerini de 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz.

Genç girişimcilerimizin sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını da 30'dan 35'e çıkartıyoruz.

Halkbank'tan kredi kullanıp da takibe düşen esnaflarımıza 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Tüm bu kolaylıkların esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum." Dedi.

Halkbank esnaf kredisi kimlere verilecek?

Kredi talepte bulunan ve gerekli şartları taşıyan tüm esnaflara verilecek. 1 milyar TL tutarında aylık 7,5 faizli yeni kredi başvurusunda bulunan esnaflara verilirken yıllık 4 faizli kredi ise Halkbank’tan kredi çekip takibe düşen esnafa verilecek.

Halkbank Esnaf Kredisi Limiti Ne Kadar?

Halkbank esnaf kredisi limiti 1 milyar TL tutarında belirlenmiş olup esnaflara 100 bin TL tutarında üst limitle verilmesi beklenmektedir. Halkbank esnaf kefalet kredi üst limiti ise 500 bin TL tutarındadır.

Halkbank esnaf kredisi faizi ne kadar?

Halkbank esnaf kredisi faizi yıllık 7,5 aylık 0,625 oranındadır. Borç kapatma kredisi olarak verilen kredinin faizi ise yıllık 4 aylık 0,33’tür. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı