Haber Detayı
26 Ekim 2022 - Çarşamba 20:13 Bu haber 1612 kez okundu
 
Başkan IŞIK: Tek Başımıza da Kalsak İnandığımız Yolda Yürüyeceğiz
SPOR Haberi
Başkan IŞIK: Tek Başımıza da Kalsak İnandığımız Yolda Yürüyeceğiz

Kütahya Belediyesi Amatör Spor Kulüplerine Nakdi Yardım Töreni, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın katılımıyla Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kütahya’da faaliyet gösteren 70 amatör spor kulübüne toplam 600 bin Türk Lirası nakdi destekte bulunuldu. Törende konuşan Başkan Işık, “2023 yılında, Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılında bu şehre yakışan, bu şehrin evlatlarına uzatılan elin daha da uzayacağı 1 milyon Türk Lirasını sizlere söz veriyorum” dedi.


Kütahya Belediyesi, geleceğimizin teminatı olan gençlerin sağlıklı bireyler olarak yetişmesi için spora ve sporculara yaptığı yatırımlarını tüm hızıyla sürdürürken, bir taraftan da şehrimizde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerini de göz ardı etmiyor. Bu kapsamda düzenlenen Amatör Spor Kulüplerine Nakdi Yardım Töreni, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın katılımıyla Kütahya Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Gençlere desteklerinin her alanda olduğu gibi sporda da devam edeceğini söyleyen Başkan Işık, 70 amatör spor kulübüne 600 bin Türk Lirası nakdi desteği, Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Cengiz’e verdi.


 

ASKF Başkanı Cengiz: "Sporun Kalbi Amatördür"
Törende konuşan Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Cengiz, Başkan Işık’a bugüne kadar verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek, “Sayın belediye başkanımız ve başkan yardımcılarımız, verdikleri sözlerin arkasında durarak her sene katlayarak amatör spor kulüplerimize yardımlarını devam ettiriyor. Sporun kalbi amatörlerdir. Çünkü amatör varsa profesyonel var, amatör varsa profesyonele adım var. Profesyonelde de Belediye Kütahyaspor’umuz var. Ziraat Türkiye Kupası’nda tur atlayan takımımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum. Takımımızın daha üst liglere çıkmasını arzuluyoruz. Sayın Başkanımızın verdiği destekle amatör kulüplerimize destek oluyoruz. Belediye Başkanımıza Belediye Kütahyaspor konusunda ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Siz göreve geldikten sonra hiçbir yöneticiniz sıkıntı çekmiyor. Biz yönetimlerde görev aldığımız dönemlerde büyük sıkıntılar çektik. Sizin sayenizde bu tür sıkıntılar artık olmuyor. Ben size ve görev yapan yönetici arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Gençlik Spor İl Müdürü Can: Kütahya'da Spor Anlamında Birlik Beraberlik Sağlanmış
Spora ve sporculara desteğinden dolayı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a şükranlarını sunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Tahir Emre Can, “Kütahya, spor anlamında birlik ve beraberliği sağlamış, belediyesiyle, valiliğiyle, bakanlığıyla spor ve sporcu olarak büyük potansiyele sahip. Devletimiz güçlü, belediyemiz güçlü, valiliğimiz güçlü ve tesis anlamında mevcut sıkıntılar aşılacaktır. Bu desteğin amatör spor kulüplerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Işık: "Hedeflerimizi Yerine Getiriyoruz"
Törende konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “2019 Mahalli İdareler Seçimi öncesinde Kütahyalı hemşehrilerimize 5 ana başlık altında hedefler koymuştuk. Birincisi sosyal barışı sağlamak demiştik sağladık. İkincisi şehrimizdeki göçü durduracağız demiştik; her yıl 5 - 6 bin merkez nüfusu artırarak 246 bin nüfusla teslim aldığımız belediyemizi Cumhuriyet tarihinde ilk kez 250 binin üzerine çıkardık. Bu yıl 260 bin idi, 265 - 266 bin olarak hedefliyoruz.

Üçüncüsü nüfusu gençleştireceğiz demiştik; bölgenin en yaşlı ili olan Kütahya'nın bu durumunu değiştirdik. Yaşlı nüfus oranı yüksek ama üniversite gençlerimizin ikamet kart projemize verdikleri destek sayesinde ortalama yaş düştü ve bölge illeriyle sürdürülebilir genç nüfusa bakan özellikle yatırımcılar açısından tercih edilir şehir haline geldik.

Dördüncüsü sporcu ve sporcuyu destekleyeceğiz. Bunun somut göstergesi olarak da Belediye Kütahyaspor’u 1. Lig’e çıkarmak için çalışacağız demiştik. Hedefimizden sapmadık, devam ediyoruz ama çok zor bir dönem geçirdik.

"Şehrin Markası Belediye Kütahyaspor'a Şehir Sahip Çıkmalı"

İki yıllık pandemi sürecinde son maçında play-off’ta belediyemizin meclisimizin onaylamasıyla 50 bin lira verdiği destekle son maça sporcularımız çıktı, galip gelerek; BAL’da olan takımı profesyonel lige çıkardık. İki yıldır da Türkiye’nin örnek ve başa güreşen takımı haline getirdik. Hala yaranamadığımız kesimler var, kusura bakmasınlar. Biz bu takımı nereden aldık, nereye getirdik, hedefimiz ne bunu çok iyi biliyoruz. Profesyonel olunca şehrin takımı oldu, nerde şehir? Yok, olmaz. Profesyonel liglerde belediye bütçesinden yardım yapamıyoruz. Adını Belediye Kütahyaspor yaptık diye sosyal medyadan ben Belediye Kütahyaspor'lu değilim, Kütahyaspor'luyum diyen 3-5 kişiye mi teslim edeceğiz şehri?

Belediye Kütahyaspor hedefinden şaşmadı, o hedefe ulaşmak için bu sezon dahil önümüzdeki iki sezonda her şeyi zorlayacağız. Kimseye eyvallah etmeden zorlayacağız. Belediyemizin manevi desteği, belediye şirketlerimizin sponsorluk desteğiyle bugüne kadar geldik ve devam edeceğiz. Çok sevdalılar var, bugüne kadar ne yaptınız Kütahyaspor'a yada Belediye Kütahyaspor'a 1 lira katkınız oldu mu diye sorduğumuzda biz arma sevdalısıyız. Biz de arma sevdalısıyız, Kütahya'nın adını taşıyan bir markaya kimse başka türlü bakamaz. Arma sevdasının yukarıya gitmesini de istiyorsak, elimizin de cebimize gitmesi lazım. 

Başta amatör spor kulüplerimiz olmak üzere, profesyonel ligde temsilcimiz olan ve dün bize tarihte bir ilki daha yaşatan, Ziraat Türkiye Kupası’nda bir üst tura yükselen Belediye Kütahyaspor’umuzu sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz. Kulüp yöneticilerimizden teknik kadromuza, sporcularımızdan taraftarlarımıza varıncaya kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

"Spor İlin Birleştirici Gücü"

Spor, bir ilin birleştirici gücü. Yeni doğan çocuğundan 90 yaşına varmış amcamıza kadar herkesin yüreğinin kıpırdadığı birleştirici gücümüz. Elimizdeki bu alanı doğru değerlendirmemiz lazım. Kimsenin bir diğerine kötü söz söylemesiyle bir sonuç elde etmemiz mümkün değil. Eksiklikler olabilir, tercihlerde yanlışlar olabilir ama bunları konuşarak çözmemiz lazım. Sosyal medyadan gizli hesaptan saldırmakla bir yere gelinmiyor, buyurun gelin o zaman.

En son Belediye Kütahyaspor'umuzun kongresinde mevcut yöneticilerimizin tamamını topladım. İki soru sordum, belediye uhdesinde tamam mı devam mı? Katılan arkadaşlarımızın tamamı oy birliğiyle 'Belediye uhdesinde devam etmek zorundayız, aksi takdirde geçmiş günleri bu şehir yeniden yaşar dediler' saygı duydum. İkinci sorum ise mevcut yönetimdeki arkadaşlarımdan kalmak isteyenler, gitmek isteyenler kimlerdir? 'Zaman ayıramadığını, imkanı yetersiz olduğunu, parasal destek sağlayamadığı için üzüntü duyduğunu belirtip affını dileyenler oldu, devam etmek isteyenler oldu.'

"Bu Şehrin Evlatlarına Sahip Çıktıysak, Kötülük Mü Etmiş Oluyoruz"

3 yıldır Belediye olarak bu yükü taşıyorsak, Belediye Başkan yardımcılarımızdan, müdürlerimize kadar yazın yönetime dedik; adres de belli olsun, küfreden bana etsin. Duymadığımız söz kalmadı, bu şehrin evlatlarına el uzattıysak kötülük mü etmiş oluyoruz? Kanunun verdiği yetkiyi kullanıyorum.” dedi.

"Desteğimizi 11 Kat Artırarak 1 Milyon Lira'ya Çıkartıyoruz"
Bu şehrin evlatlarına sahip çıktıklarını söyleyen Başkan Işık, “Görevi devraldığımızda 2018 yılı gelirlerinden belli bir payı 90 bin Türk Lirası yardım sözü verilmiş ama ödeyememişler. Gelir gelmez oradan başladık. O gün söz verdim ve bu yardım artarak devam edecek dedim. İkinci yılda 90 olan rakamı 200 bin Türk Lirasına çıkarttık. 2021 yılında 400 bin Türk Lirası yardımı amatör spor kulüplerimize dağıttık. Şimdi de 600 bin Türk Lirası yardımda bulunuyoruz. 90 bin Türk Lirasından buraya geldik. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılında bu şehre yakışan, bu şehrin evlatlarına uzatılan elin daha da uzayacağı 1 milyon Türk Lirasını sizlere söz veriyorum.

Devraldığımızda belediyenin geliri 280 milyondu, 3 yıl sonra 4. Yılda bütçeyi 2 buçuk milyar TL'nin üzerine hedefledik yani 10 katına çıkarıyoruz.

90 bin Türk Lirasıyla devraldığımız desteği 11 kat artırarak 1 milyon Türk Lirasına yükseltiyoruz. Bunu yapacağız çünkü bu gençleri geleceğe doğru hazırlamamız, daha güçlü bir şekilde onlarla gurur duymamız lazım. 2019 yılında yardımda bulunduğumuz kulüp sayısı 45 iken şimdi 70’e yükseldi. Rabbim sayılarını artırsın, biz de daha çok gencimize destek olalım; sporu sevdirelim, kötü alışkanlıklardan koruyalım” ifadelerini kullandı.

"14 Mahallemize 4 Buçuk Milyon Liralık Semt Sahası Kazandırdık"
Spor alanındaki çalışmalardan bahseden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Vefa Mahallemizdeki futbol sahamızı baştan aşağıya yeniliyoruz. Sahanın çim ekimi tamamlanmış olup, soyunma odaları ve tel örgülerinin tamir ve bakım çalışmaları devam etmektedir. Sayın Bakanımızın şehrimizi ziyaretinde talebimiz olmuştu; Spor-Toto ile yapmış olduğumuz iş birliği çerçevesinde bu sene, 14 mahallemize daha semt sahası yapılarak hizmet vermeye başlandı. Sayın Bakanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 4 buçuk milyon Türk Lirası karşılığında 14 mahallemize saha kazandırdık.

 

"25 Dekarlık Yoncalı'daki 3 Saha Tamamlandı"

Yine yer tahsisini Belediyemizin yaptığı şehrin en kıymetli alanında termal alandaki 25 dekarlık Yoncalı’daki Spor Kompleksini Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanmış olup, kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacak. 1 nizami 2 de antrenman sahası olmak üzere 3 çim sahanın imalatı tamamlandı, şehrimizdeki sporcuların hizmetine sunulacak.

"14 Amatör Branşta, 1300'e Yakın Lisanlı Sporcumuz Var"

Şehrimizin futbol takımı olan Belediye Kütahyaspor’a verdiğimiz desteğin yanı sıra, içerisinde 14 amatör branşta Kick Boks'tan Atletizm'e kadar 1.300’e yakın lisanslı sporcunun olduğu Kütahya Belediyespor’umuz var. Burada da şehrimizin gençlerini bedensel ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı amaçlıyoruz. Başarılı olanları ise Belediye Meclisimizde ödüllendirip, ayrıca eğitimlerine de katkı sağlıyoruz.

 

"Spor Çalıştayı’ Düzenlenecek"
Önümüzdeki günlerde ilimizde sporun ele alınacağı geniş kapsamlı bir “Spor Çalıştayı” düzenlenecek ve gereken ihtiyaçlar tespit edilecek. İlk oturumda "herkes için spor" başlığı altında önümüzdeki 5 yıl içerisinde sporun stratejik planını hazırlayacak, istişare toplantısı düzenleyeceğiz.

"Kütahya'da okul sporları" başlığı altında, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakanlığımızın temsilcileri ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü olacak.

Bir diğer konu "Kütahya'da Engelliler ve Spor" oturumunda engelli kardeşlerimizin sporla ilgili etkinliklerde nasıl destekleyebiliriz, Kütahya 5 yılda nasıl bir plan üzerinde yürümeli bu alanda resmi verilerini hazırlayacağız.

Son oturumda da "Belediye Kütahyaspor'da sürdürülebilir başarıyı nasıl elde edeceğiz" Bu şehirden kazananların bu şehire olan borçlarını nasıl eda edeceklerini belirleyeceğiz. Burada alınacak kararlar tavsiye kararı, şehrin enleriyle belirleyeceğiz.

Ben bu şehrin takımını bu şehrin markası olarak görüyorum. Sporda da bu şehrin markası profesyonel ligde top koşturan Belediye Kütahyaspor.

 

"Şehrimizi Ulusal ve Uluslararası Platformda Temsil Ediyorlar"

Kent Konseyinin çok kıymetli Başkanı Ahmet Arabacı Abimiz, kendisi Kick Boks'un il temsilcisidir, Federasyonda da önemli görevleri var. Kick Boks'u zorla Kütahya Belediyespor'a dahil ettirdi, kendisine teşekkür ediyorum. Hiç bir zaman Ahmet abimde Fatma Hanım'da yılmadı, güzel çalışmaları var. Fatma Çakır Hanım da aynı şekilde şehrimizi ulusal ve uluslararası camiada temsil eden şehrimizin değerlerinden bir tanesi. Her biriniz ayrı kıymetlisiniz.

 

"Tek Başımıza da Kalsak İnandığımız Yolda Yürüyeceğiz"

Biz tek başımıza da kalsak inandığımız yolda yürümeye devam edeceğiz. Kütahya Belediyesi olarak, spora ve sporcuya elimizdeki imkanları en üst düzeyde zorlayarak destekleri artırmaya devam edeceğiz. Katılımlarından dolayı spor kulüplerimize ve sporcularımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya Belediyesi Amatör Spor Kulüplerine Nakdi Yardım Töreni’ne; MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, Gençlik ve Spor İl Müdürü Tahir Emre Can, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Kent Konseyi Başkanı Ahmet Arabacı, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Cengiz, spor kulüplerinin yöneticileri ve sporcuları katıldı. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı