Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 11:36 Bu haber 648 kez okundu
 
Başkan IŞIK: Pandemi Sürecinde Hemşerilerimizin Yanında Olduk
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Bengisu Tesislerinde gazetecilerle bir araya gelen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK Basın Mensuplarına çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken bir yandan da gazetecilerin sorunlarını dinledi.
YEREL Haberi
Başkan IŞIK: Pandemi Sürecinde Hemşerilerimizin Yanında Olduk

Belediye Başkanı, Çalışan Gazetecilerin Gününü Kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Bengisu Tesislerinde gazetecilerle bir araya gelen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK Basın Mensuplarına çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken bir yandan da gazetecilerin sorunlarını dinledi. Başkan IŞIK yaptığı konuşmada:

“Değerli Basın Mensupları,

10 Ocak’ta kutlamamız gereken Çalışan Gazeteciler Gününü, pandemi şartlarından dolayı bugün kutlayabiliyoruz. Programımıza icabet ettiğiniz için teşekkür ederim gününüz kutlu olsun

Bir Arsayı, Basın Çalışanlarımıza İhaleyle Verecek Konuma Geldik

Başkan Alim IŞIK: “Şahsım ve Belediyem adına davetimize katıldığınız için, hepinize teşekkür ediyorum. Öncellikle nice sağlıklı yıllar ve nice 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü temenni ediyorum. Bildiğiniz gibi 2020 yılı hepimiz için zor bir yıl oldu. Temennimiz; 2021 yılı sağlıklı ve huzurlu bir yıl olsun. Cemiyet Başkanımızın da ifade ettiği gibi; kendilerini yönetim olarak ziyaret ettiğimizde bize gazetecilerimiz ile ilgili, Kütahya’daki Yerel Basın’ın desteklenmesiyle ilgili bazı talepleri olmuştu. İmkânlarımız doğrultusunda, şuana kadar yapmış olduğumuz destekleri 3 katına çıkacak şekilde arttırdık ve genişlettik. 2021 yılında; siz basınımıza inşallah desteklerimiz daha da artacaktır. Sizlerin; medya çalışanlarının ortak bir sitede toplanabileceği ve konut sahibi olabileceği bir imkân sağlanırsa memnun oluruz, talepleri vardı. Belediyemiz bu konuda da çalıştı, imar düzenlemelerini yaptı. Bir arsayı; basın çalışanlarımıza ihaleyle verecek konuma geldik. Yakında, bu konunun da ihalesini yapıp sizleri de ev sahibi yapıp bu imkânı sizlere sunacağız.

Projelerimizin  40’ı Tamamlandı

Seçim öncesi vatandaşlarımıza taahhüt ettiğimiz; toplam 130 başlık altında topladığımız projelerimiz vardı. Geride bıraktığımız sürede bu projelerimizin  40’ı tamamlandı ve tamamlanmaya da devam eden projelerimiz mevcut. Geriye kalan 60’lık kısımdaki projelerimizi görev süremiz içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz.  Projelerimiz, 130 başlıkla kalmayacak bununla ilgili çalışmalarımız da sürmektedir.

Amatör Spor Kulüplerine Olan Yardımlarımız Devam Edecektir

Amatör spor kulüplerine olan yardımlarımız devam edecektir. Daha önce karara bağladığımız ve 2020 yılı bütçesinden ayırdığımız 200 bin TL’lik yardımı yakında bir program dâhilinde dağıtacağız. Ancak şuan da pandemi şartları dolayısıyla kulüplerimiz çalışmalarını yürütemiyor. Bir karar alınırda kulüplerimiz faaliyetlerine başladığı zaman bu bütçenin dağıtımının daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Vatandaşlarımız İçin Hizmete Devam

Bu yıl içinde; gerek Ramazan Ayı yardımları, gerekse sosyal yardımlar açısından ayırdığımız kaynakları, bu yıl 100 arttırdık. 2021 yılının da benzer şekilde saha da olacağız ve vatandaşlarımıza desteklerimiz devam edecektir. En son geçen hafta, kış mevsiminin yaklaşması nedeniyle; soba yakarak ısınan ailelerimizin: Şehit ailelerimiz ve engelli ailelerimizin, karbon monoksit gazından zehirlenmelerini engellemek için evlerine tedbir açısından sensörler taktık. Bu uygulamamızın, vatandaşlarımızın zehirlenmesini önlemek açısından, yararlı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımız için hizmetlerimiz devam edecektir.

Pandemi Sürecinde Esnafımızın da Yanındayız

Pandemi şartlarından; Kütahya olarak olumsuz etkilendik. Daha önceden durumu iyi olan esnafımızda elbette ki bu durumdan olumsuz etkilendi. Geçen yıl, Ramazan Ayı kapsamında 8 bin adet gıda kolisi dağıtımını yaptık. Bunların 3 binine yakın kısmı, daha önce hiç vermediğimiz yerlere ulaştı. Mesela bu dağıtımın bir kısmını Esnaf Odaları Birlik Başkanı aracılığıyla esnafımıza dağıttık. Öncesinde esnafımızın böyle bir talebi olmadı ama bu pandemi süreciyle birlikte iş yeri kapanan veya olumsuz etkilenen, geliri düşen esnafımız taleplerini bildirdi. Bu noktada yardımlarımız oldu. Bu dönemde hem cenaze hizmetlerinde hem de Hilal Kart ve diğer sosyal yardım hizmetlerinde yapılan yardımların, yaklaşık 2 katına çıktığını görüyoruz. Örneğin; 2019 yılında ücretsiz cenaze ve defin işlemlerinde bine yakın ailemize destek verirken, bu sene 2 katına çıktı. Hilal Kart sayısı; 5 bin civarındayken 8 bin, 9 bin civarına çıktı. Pandemi sürecini en iyi şekilde yönetmek için; elimizden geleni yapıyoruz.”dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan SAĞLAM, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Kütahya Belediye Başkanımız Alim IŞIK’a,  biz gazetecileri unutmayıp; günümüzü kutladığı, sorunlarımızı dinlediği ve de bizlere katkıları için teşekkür ediyoruz. Daha önceki yönetimimle birlikte kendisine ilettiğimiz taleplerimiz vardı. Genelde taleplerimiz, karşılık buldu. Ancak; özellikle bir talebimiz bize müjde olarak döndü. Basın mensupları olarak, bir basın sitesi oluşturmayı planladığımızı; bu münasebetle kendilerinden, belediyemize ait bir arazinin ücreti mukabili tahsisini rica etmiştik. 1900 m2 bir arazinin tahsisinin gerçekleştiğini, en kısa zamanda ihale usulüyle bize intikal edeceğini belirtmesi bize önemli bir müjde olarak yansıdı. Tüm gazeteci arkadaşlarım adına bu konuda da başkanımıza ve ekibine minnet ve şükranlarımızı arz ederiz.”dedi. DORUK/Nida

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Nida Kocaman
Yorumlar
Haber Yazılımı