Haber Detayı
04 Mayıs 2022 - Çarşamba 16:45 Bu haber 2699 kez okundu
 
Başkan IŞIK: Cumhuriyet Tarihinde Hiç Görülmedi
YEREL Haberi
Başkan IŞIK: Cumhuriyet Tarihinde Hiç Görülmedi

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verirken; bundan önceki Belediye Başkanlarına olduğu gibi kendisini de seven, sevmeyen, eleştiren kişilerin olacağını fakat ilin algısını olumsuza dönüştürmenin yakışmadığını; son günlerde çok konuşulan Vazo Kule projesiyle ilgili detaylardan bahsedip, Belediye gelir bütçesini 4'e katladığını, Cumhuriyet tarihinde ilk defa yatırımların yüzde 25'inden fazlası Kütahya Belediyesi'nin olduğu, projelerin sermayesi ayarlandığını, Kütahya Belediyesi 2022 - 2023 yıllarında mali sorunla karşılaşılmayacağını; 2 bin personeli olan Kütahya'nın en büyük kamu kurumu olan Kütahya Belediyesi'ne herkesin sahip çıkmasını istedi.

"3 Yılda Belediye Gelir Bütçesini 4'e Katlayan Belediye'ye Dönüştük"

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK: "3 yılı değerlendirmek isterim. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde belediyeyi devraldığımızda 8 Nisan'da göreve başladık. 650 milyon lira borç stokunu devraldık, 2018 yılı sonu itibariyle 280 milyon lira civarında gerçekleşmiş gelirle Belediye'yi teslim aldık. Bunun anlamı şu o gün doğan bebeğimiz, doğduğu gün 1.100 lira gelir 2.700 lira borçla doğmuştu, yani kişi başına yaklaşık 1.600 lira borç stokumuzla devraldığımız belediyemizi 3. yılın sonunda 31.12.2021 tarihi itibariyle yeni doğan bebeğimiz 3.700 lira gelir 1.100 lira borçla doğar hale geldi, yani tablo tersine döndü. 2.700 lira kişi başına gelir 3.700 liraya çıktı. 3 yıllık icraat döneminde kendi belediyesinin gelir bütçesini 4'e katlayan bir belediyeye dönüştük. Bundan sonra inşallah kişi başına 2.500 - 3.000 lira ortalama yatırım bedeli olan bedeli hem 2022 hem de 2023 yıllında bu şehrin ihtiyaçlarına yatırmaya başlayacağız. Yaklaşık 5 milyon liraya yakın yatırımı bu şehrin alt yapısı olmak üzere birçok mahallemizde acil ihtiyaçları üst yapı da dahil olmak üzere sermaye yatırımına dönüştürdük. Bir taraftan 500 milyon lira borç stoku eridi, bir taraftan da 500 milyona yakın yatırımı geride bıraktığımız 3 yıl içerisinde şehrimize yaklaşık 1 milyar TL olacak şekilde yatırım sermayesi olacak şekilde kullandık.

"Projelerin Sermayesi Ayarlandı, Kütahya Belediyesi 2022 - 2023 Yıllarında Mali Sorunla Karşılaşmayacak "

Belediye binası ve 1453 konutları başta olmak üzere diğer borçlarımızı temizledik. Bugün itibariyle belediyemizin kasasında nakit 100 milyon TL'ye yakın parası olan, projelerinin sermayesini ayarlamış ve 2022 ve 2023 yılında her hangi bir mali sorunla karşılaşmayacak bir kuruma dönüştürdük.

"Cumhuriyet Tarihinde Hiç Görülmemiş Olay"

"Yatırımların Yüzde 25'inden Fazlası Kütahya Belediyesi'nin"

Geçen haftalarda siz de takip ettiniz Valiliğimizle 2022 yılı yatırım programlarının görüşüldüğü koordinasyon toplantısı düzenlendi. Toplantıda yapılan sunumda resmi verilere göre 2022 yılında Kütahya'nın ilçeleri de dahil il genelindeki yatırım ödeneği 2 milyar TL civarında. 2 milyar TL'nin 4'te 1'inden fazlası 550 milyon TL'ye yakını sadece Kütahya Belediyesi. Cumhuriyet tarihi boyunca ilimizde hiç görülmemiş bir olaydır. Geçmiş tarihlere bakınız, il genelindeki yatırımları yüzde 25'inden fazlası Kütahya Belediyesi'ne düşmüş mü düşmemiş mi? Önce içinde bulunduğumuz durumu çok iyi analız etmeliyiz ve bulunduğumuz nimetin farkına varmamız lazım.

"Kütahya'nın En Büyük Kamu Kurumu, Kütahya Belediyesi'ni Sahiplenelim"

Belediye'de çalıştığım 2bine yakın arkadaşımın her türlü emeği için teşekkür ediyorum, biz bir ekibiz ve bu belediye Kütahya'nın en büyük kamu kurumu, 2 bine yakın çalışanı olan bir kurumu hepimiz öncelikle sahiplenmeli ve yüceltmek için elimizden gelen katkıyı esirgememeliyiz. Geçmişten bugüne tüm Belediye Başkanları gibi benim de sevmeyenlerim, eleştirenlerim olacaktır; buna hiç bir şekilde itiraz etmeyiz. Ama ilimizi sevmemek, ilimizin gerçeklerini unutarak bu ilin algısını olumsuza dönüştürmek bir Kütahyalı hemşerimizin olarak burada yaşayan hiç bir Kütahyalı hemşerimize yakışmadığını ifade etmek isterim.

Ilıca Sefa Kent Projesi kapsamında 1.Etap Turizm alanının şehrimize kazandırılması projesi tamamlandı. Bayram sonrası birlikte açacağız, taş evler, bungalov evler dahil, günü birlik turizm tesisleri, ticaret alanları şehrimizin hizmetine sunulacak, hayırlı uğurlu olsun.

 

Maltepe Ahmet Yakupoğlu Parkımızın ihalesi yapıldı, imalatı devam ediyor. Bunların tamamı yıkıldı, yepyeni bir park olarak regresyon alan düzenlemesiyle şehrimize kazandıracağız, yıl içinde tamamlayıp, açılışını gerçekleştireceğiz. Eski ucube parkın içindeki donatıların tamamı yıkıldı, yeni haliyle bu şehre değer katacak şekle dönüşüyor.

 

Tabiat Parklarını Koruma Kurulundan onaylı projeyle Ormanın Nefesi Sağlıklı Yaşam Parkı, içinde bulunduğumuz Bengisu tesislerin çevresindeki alan da yeniden imalata sokuldu devam ediyor, şehrimize kazandırılıp, hemşerilerimizin hizmetine sunulacak.  Koşu ve yürüyüş yolları, mescit, büfe ve benzeri gibi buraya yeniden kazandıracağız.

Atatürk Bulvarı refüj düzenleme ve aydınlatma projemizin ihalesi tamamlandı, önümüzdeki hafta yapım işlerine başlanıyor. En kısa zamanda tüm Atatürk Caddesini tren yolundan merkezdeki Vazo'ya kadar şehrimize değer katacak bir şekle dönüştüreceğiz. Ardından da diğer ana caddelerimize aynı uygulamaları devam ettireceğiz, yapımı devam ediyor.

Zanaat Çarşısı projemiz kapsamında 30 Ağustos İlköğretim okulunun yerine yapılacak olan iş merkezimizin bu ayın 28'inde açık ihalesi var, ihale sonuçlandığında bu yıl içerisinde başlatıp yılsonuna kadar yetiştirmeyi, ola ki bir aksama olursa en geç 2023 yılında şehrimize kazandırmayı planlıyoruz. Çünkü bunun bir önemi var, burası tamamlandığında şuanda Ulu Cami önündeki iş merkezindeki iş yeri olan hemşerilerimizi buraya taşıyacağız, Ulu Cami iş merkezi yıkılıp altı turist otobüslerinin girebileceği şekilde yüksek bir otopark ve üstü yeşil alana dönüştürerek tarihi ata mirası elimizdeki değerleri gün ışığına çıkaran bir şekle dönüştüreceğiz. 36 iş yerine karşılık bire bir m2'leri de uyumlu olacak şekilde ilave Belediye'mize kalacak ofisler ve bankalar için düşündüğümüz 2 adet işyeri de yapılacak. Eski ayakkabıcılar yeri olarak da düzenlenen, şimdi ayakkabı tamir edilen bölgeden alınıp, aynı şekilde yeni işyerlerine taşınmasını da sağlayacağız. Kütahya'nın zanaatlarını burada sergileyecek bir iş merkezi olacak. Anıtlar kurulunun onayını almış, her şeyi ile beğeni kazanmış bir projedir.

Büyük Zaferin 100. Yılında, Zafer Meydanımızı yeniliyoruz. İhalesi açık ihale yöntemiyle 5 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak. İhale sonuçlanır, imalatına başlanır ise Allah nasip eder bir aksilik olmazsa 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında açılışını hep beraber yapacağız. Saat Kulesi, Vazo çevresi dahil bu proje kapsamında yapılacak. Cumhuriyet Caddesi'ni de bu meydanı açtıktan sonra vatandaşımızın talebi ve beğenisi doğrultusunda gerekirse bir referandum yapmak kaydıyla oradan çıkacak sonuca göre her şeyini hazırlatıp, kaynağı dahi hazır orta şeridi açık mı devam edelim yoksa mevcut haliyle mi? Trafiğe kapalı ama yenilensin mi şeklindeki sorumuza karşılık gelen cevap ve çıkan kamuoyu sonucuna göre buraya kararlaştırıp, hemen uygulamasını yapacağız.

Nüfus yoğunluğuna göre parklar ve yeşil alanlar yenileniyor. Şehrimizin tüm yerleşim alanlarını Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS)  kapsamında demografik alan izleriyle birlikte analiz ediyoruz, hangi mahallede yada bölgede nüfusun özelliğine göre nasıl bir ihtiyaç varsa tüm düzenlemeleri buna uygun yapacağız. Çocuğun az olduğu bir mahalleye yeni bir çocuk parkı yapmayı düşünmüyoruz. Yoğunluk ve nüfusun özelliğine göre değerlendiriyoruz.

Refüj alanları ve kent mobilyalarının yenilenmesi işini bu yıl içerisinde birçok sokağımızda caddemizde sürdüreceğiz, ihale tarihi 24 Mayıs' a alındı. Birçok cadde ve sokağımızın yenilenmesini inşallah bu yıl gerçekleştirmiş olacağız.

Yedi göller rekreasyon projemizin 2 kez ihalesine çıktık, içinde bulunduğumuz dalgalı piyasa şartları nedeniyle ilgilenen çok oldu ama ihaleye teklif veren olmadı, ihale sonuçlanmadı iptal oldu. Yeni şekliyle etaba böldük 24 Mayıs 2022 tarihinde ilk etabının ihalesini gerçekleştireceğiz, bu yılsonuna kadar da ilk etabını şehrimize kazandıracağız. Yaklaşık 255 bin m2 rekreasyon alanı. İç detayları ile ilgili gözlem kulesi, gençlik merkezi, giriş kontrol büfeleri, şehrimize yeni kimlik kazandırmayı ve bu kimlikle bundan sonra yapılacak yatırımları bütünleştirecek şekilde bir planlamayı yaptık. Kamp yerleri, kır lokantası, kuş parkı, mescit, yöresel ürün satış üniteleri....

Çocuk Trafik Eğitim Parkı'nın ihale tarihi açık ihale yöntemiyle 24 Mayıs olarak belirlendi. İnşallah bu yıl şehrimize kazandıracağız. Çocuk oyun alanı, atla gezinti yolu

Vazo Kule, tüm proje uygulama projeleri dahil süreci tamamlandı. 2022 yılı itibariyle yap işlet devret yöntemiyle iyi bir yatırımcı bulmak için çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam ediyor. Ola ki yatırımcı bulunamadı, 2023 yılı içerisinde Belediye bütçesinden ihalesini yaparak mutlaka bu eseri şehrimize kazandıracağız. Önceliğimiz yap işlet devret. Burada Vazo Kule, döner restaurant ve şehir terası, 71 m yüksekliği var hava mânia özellikleri nedeniyle özel izin alınmış Kütahya'nın ilk ve tek en yüksek binası olacak, iş merkezi. Bunun yüksekliğini geçecek bir yapının hava mânia kriterleri nedeniyle Kütahya merkezine yapılması mümkün değil. ÇED Raporu ile ilgili süreç tamamlanmış, gerek olmadığı yönünde ilgili kurumlar ve bakanlığımızın onayı gelmiştir. Biliyorsunuz ÇED gündeme getirdiler, bu yıl bunun hediyelik vazo gibi 45 milyon lira harcanmış süs eşyası olduğunu, bu memleketin gerçeklerinden bir haber olanlar dile getirmeye çalıştı. Vazo Kule bu. Vazo Kule 14 katlı bir iş merkezi, bunun içerisinde kültür, sanat, turizm, ticaretle ilgili her şey olacak; Kütahya'nın özellikle yöresel ürünü yada değeri dediğimiz UNESCO tescilli sanatçılarının da eserleri dahi burada sergilenecek. Bilim Merkezinden, Konferans Salonuna, bürolara kadar detayda birçok alan var. Şehrimize değer katacak çok önemli bir eser olacağına biz inanıyoruz, Kütahyalı hemşerilerimiz de yapılınca bizim gibi inanacaklar, bunu iyi ki yapmışız, yaptırmışız diyecekler. Altı otopark, üstü yeşil alan ve gezinti alanları, giriş katları normal markalı ürünlerin satılabileceği cafe ve pastane gibi alanlar, üst bölümde Kütahya ve Kütahya'ya özgü değerlerin üstünde de döner restaurantta da sadece Kütahya yemekleri servis edilecek. Burada kebap pişmeyecek, başka yerde yenen yemekler burada yenmeyecek, dolayısıyla burası yoldan geçen yol ticaretine bugüne kadar katkıda bulunmayan yolcularımızın sapıp Kütahya'mıza ekonomik olarak da katkı sağlayacak bir iş merkezi. 13 bin m2 yeşil alan bu şehre kazandırılacak. Havuzlar aktive edilmiş, açık ve kapalı kafeler şehre yeniden kazandırılacak. Şuanda ölü bir Çiniciler Çarşısı var maalesef, onu da bu şekliyle bu eserle birlikte ele aldığımızda tamamen şehrimizin menfaatine değerlendirmiş olacağız. Giriş kat ticari alanlar, bilim merkezi, sanat galerisi, 470 araçlık ve 15 bin 719 m2 büyüklüğünde kapalı otopark ihale hazırlıkları yapım ihalesi bitti devam ediyor, yakında bayram sonrası yap işlet devretle ilgili ihalemizi çıkacağız" dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı