Haber Detayı
17 Ekim 2018 - Çarşamba 20:50 Bu haber 4347 kez okundu
 
'Başarı Hikayeleri'nin Konuğu Vali Ahmet Hamdi NAYİR Oldu
Yeni Bir Hayat Yeni Bir Nefes Derneği tarafından düzenlenen "Başarı Hikayeleri" programının 14. konuğu Vali Ahmet Hamdi Nayir oldu.
YEREL Haberi
'Başarı Hikayeleri'nin Konuğu Vali Ahmet Hamdi NAYİR Oldu

Hezar Dinari Kültür Merkezinde düzenlenen programda öğrencilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, başarılı olmanın sırlarını kendi hayatından örnekler vererek anlattı.


Konuşmasına Yeni Bir Hayat Yeni Bir Nefes Derneğini tebrik ederek başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Hayat bir nefesle başlıyor. Hayat yine bir son nefesle bitiyor. Dolayısıyla derneğimizde bir hayatı anlatmak adına, hayatla ilgili bilgiler vermek adına böyle güzel bir isim almış. Hayatın orta noktasında da bazen yeni bir nefese ihtiyaç duyulabiliyor. O nefese ihtiyaç duyduğunda da arkadaşlarımız kendi varlıklarını ortaya koyarak yeni bir nefese ihtiyaç varsa, hayatta yapılan yanlışların yeni bi hayata dönmesi için bizler burada olalım, destek olalım diye böyle bir dernek kurmuşlar, tebrik ediyorum” dedi.


"BİR YERE GELMEK BAŞARI DEĞİLDİR"
Başarının durağan değil, dinamik bir kavram olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, " Başarı bir kere elde edildiğinde bitti diyebileceğimiz bir durum değildir. Dolayısıyla bizler, hangisinin başarı hangisinin başarısızlık olduğunu anlamak için olayların gidişatına bakmamız lazım. Bir öğrencinin fen fakültesini kazanması mı, başarıyla bitirmesi mi başarıdır? Bir tıp fakültesi öğrencisi okulu kazandığında mı yoksa okulunu bitirip hayata atıldığında mı başarılıdır? Doktor olmak mı başarıdır yoksa hastalarıyla iyi ilişkiler kurup onlara iyi yönde hizmet etmesi mi başarıdır? Her sonraki adım, bir önceki adımdan daha önemli. Biz bir yere gelmekle bir şeyleri başarmış olmuyoruz. Geldiğimiz yerin hakkını vermekle başarıyı elde etmemiz lazım. Dolayısıyla başarı kavramı süreklilik arz eden bir kavramdır. Sizler de hayatın içerisinde her noktada o başarıyı arayacak kişiler olmalısınız. O başarıda pay sahibi olmaya çalışmalısınız. Bir vali olmanın başarı olmadığını,  asıl başarının valilik hizmetlerinde adaleti ve hakkaniyeti sağlamak olduğunu düşünüyorum. Bir hakim olmak başarı değil, verdiğiniz hükümlerin adaletli olması, bunun da sürekli hale gelmesidir başarı" dedi.


"TAKLİT EDEREK BAŞARILI OLAMAZSINIZ"
Öğrencilerin başarılı hayat hikayelerinden kendilerine dersler çıkarabileceğini ancak taklit ederek başarıya ulaşamayacaklarının altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, " Hiç bir kimsenin hayatı diğerleri tarafından aynen taklit edilerek aynı başarıya ulaşılması mümkün değildir. Hayattan alınacak dersler vardır ve başkalarının hayatına bakarak dersler almak mümkün;  ama başkalarının hayatında yaşadıklarını birebir taklit ederek  aynı yolu ve aynı süreci, aynı başarıyla bitirebileceğinizi düşünmek yanlış olur. Her birinizin ayrı bir kabiliyeti, dünya görüşü, çevresi, yaşadığı ortamı, dünya görüşü var. Sizler görmüş olduğunuz güzel örnekleri kendi hayatınızdaki imkanlar ve fırsatları değerlendirerek bir yerlere varabilirsiniz. Taklit ederek bir yere gelmek mümkün değil" diye konuştu.


"HİÇBİR GÖREV ŞANSLA GELMİYOR"
Vali Ahmet Hamdi Nayir öğrencilik hayatını da paylaştı öğrencilerle. Hem çalışıp hem okuduğunu söyleyen Vali  Nayir, "1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandım. Anarşi ve terörün tavan yaptığı dönemlerde okudum. Sıkıntılı bir süreçti; ama hayatta geçilen çizgiler bazen insana zorluk çıkarabiliyor. Eğer zorlukları önünüzde engel diye görürseniz o size engel olur, aşamazsınız; ama zorluğu bir basamak olarak görürseniz zorluk üzerine basıp daha da yükselebilirsiniz. 6 ilçede kaymakamlık, 3 ilde vali yardımcılığı, bakanlık merkezine hukuk müşavirliği, birinci hukuk müşavirliği, müsteşarlık görevlerini tamamladım. Hiçbir görev şansla gelmiyor; şans liyakatın arkasında geliyor. Çalışıp gayret etmek, oraya layık olduğunuzu göstermeniz gerekiyor” dedi.


“SORUMLULUĞUNUZUN FARKINDA OLUN”
Başarıya ulaşmak için sorumlulukların farkında olup o sorumluluklara göre adım atılması gerektiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Öncelikle insan olmanın bir sorumluluğu var. Yapacağınız her hareket insana yakışmalı, insanca olmalı. Dolayısıyla sizler çalışmanızı, gayretinizi buna endeksleyebilirsiniz. Biz sıradan bir varlık değiliz; Allah bizi insan olarak yaratmışsa insan olarak yaratılmanın karşılığı olarak bizden beklenenler var. O beklenenleri yerine getirmek bizim başarıda önümüzü açacak yollardan biridir. Bunlar evrensel ilkelerdir. İnsan olma sorumluluğunu hiçbir zaman unutmayın. Bir aile ferdi olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın ve o sorumluluklarınızı bilerek yola devam ederseniz, kimleri üzüp sevindireceğinizi düşündüğünüz takdirde yapacağınız işler size ağır gelmeyecektir. Bizler bir ideolojinin temsilcisiyiz. Başarımız oraya yansıyacak, hatalarımız da yine oraya mâl edilecek. Bir misyonumuz var bizim. Dünyaya geliş gayemiz var. Dolayısıyla başarı yönünde bizi yönlendirecek, teşvik edecek bir unsur olarak kendi inançlarımızı da düşünmeliyiz. Şehir sorumluluğumuz var. Sizin atacağınız her adım, başaracağınız her husus, ilinize ve ülkenize mal edilecek. Yapacağınız her hata o ilin bir hatası olarak görülecek. İnsan olma, aile ferdi olma, toplum içerisindeki yeri, inanç bağıyla bağlı olduğu yerinde sorumluluğunu omuzlarında hissedenler faydalı şeyler yaparken kendilerini çok daha fazla mutlu hissedecekler. Eğer zararlı bir yöne gidiyorlarsa sorumluluğun çok daha ağır olacağını düşünecekler” şeklinde konuştu.


“BİZİM İNANCIMIZ ÜMİTSİZLİĞİ HARAM KILMIŞTIR”
Hayatta zaman zaman istenmeyen olaylar yaşanabileceğini ancak hiçbir zaman ümitsizliğe düşmemeleri gerektiğine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Hayata ait olan ümitlerinizde bir kesme olur, ‘Bizden bir şey olmaz’ duygusu içerisinde hareket ederseniz bizim inancımızla da ters düşmüş olursunuz. Başaranlar çok farklı yollardan, farklı imkanlarla buralara gelmediler. Başaranlar sizden farklı imkanlara sahip değildiler, bunları bilerek yolunuza devam edin. Siz onların hepsini karşılayacak, o başarıları tekrarlayacak, o başarıların daha da üstünü yapabilecek durumdasınız. Başaracağınıza önce kendiniz inanın. Bizlerin gözünde her biriniz birer mücevhersiniz. Her birinizde Aziz Sancar gibi Nobel Ödülü almaya aday cevher var; ama kendinizi nereye konumlandırdığınız konusunda sıkıntılarınız var. Ülkenizi ve ilinizi temsil ediyorsunuz. Küçük düşünmeyin, hayatta kendinizi daha üst noktalara konumlandırın. Bunu da başaracak durumdasınız” diye konuştu.


Vali Ahmet Hamdi Nayir konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.


Program, Yeni Bir Hayat Yeni Bir Nefes Derneği Başkanı Süleyman Yiğit’in Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür plaketi takdim etmesiyle sona erdi.

Kaynak: Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı