Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 17:37 Bu haber 4026 kez okundu
 
Bakanlık, Murat Dağı'nı Yok Etmeye Kararlı
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kütahya Milletvekili Ali Fazıl KASAP'ın TBMM 7/13105 esas sayılı yazılı soru önergelerine dair soruları cevapladı. Milletvekili KASAP: "Bakanlık, Murat Dağı'nda altın madeni açılması ile ilgili verilen ÇED raporunu savunmaya devam ediyor. Murat Dağı yok olmayacak, buna izin vermeyeceğiz" dedi.
GÜNCEL Haberi
Bakanlık, Murat Dağı'nı Yok Etmeye Kararlı

Milletvekili KASAP'ın soru önergesi; "Kütahya'nın Gediz ilçesinden yer alan Murat dağında siyanürle altın madeni çıkarılması için Bakanlığınız tarafından verilen ÇED olumlu kararı bu havza içerisindeki doğal dengeyi bozacağı gibi suyumuzu, havamızı ve insan sağlığını da tehlikeye sokacaktır. Gediz Havzasının toplam alanının 17.000 km² olması nüfusun büyük çoğunluğunun, endüstriyel faaliyetler ve sulamalı tarım alanlarının bu havza içerisinde yer aldığı göz önüne alındığında Gediz Havzasını tehlikeye sokabilecek bu karardan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?"

Bakanlığın vermiş olduğu cevap ise; " Projeyle ilgili olarak sürdürülen ÇED sürecinde 26 kurum/kuruluş komisyon üyesi olarak görev almış, proje konusuyla ilgili kurumlar, görev yetkileri kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda olumlu görüş bildirmişlerdir. "İR: 85899 No'lu Yıldız Altın Gümüş Madeni kapasite artırımı, Cevher zenginleştirme tesisi ve kırma eleme tesisi" projesi için yürütülen ÇED sürecinde çevreye olumlu ve olumsuz etkileri irdelenmiş, olumsuz etkileri yok etmek yada minimuma indirmek için alınması gerekli önlemler belirlenmiş, yürürlükte olan mevzuatlar ve bilimsel veriler kapsamında değerlendirilmiştir. "

Milletvekili KASAP'ın soru önergesi; "Murat Dağı'nda siyanürle altın madeni çıkarılması gibi son derece tehlikeli olan bu karar, Kütahya il sınırları içerisinde Murat ve Şaphane Dağları'ndan doğup, Foça ile Çamaltı Tuzlası arasında İzmir Körfesi'ne dökülen Gediz Nehri'nin kirlenmesine, tarım alanlarının yok olmasına ve çevre katliamına yol açacaktır. Kütahya, Uşak, Manisa, İzmir illeri başta olmak üzere toplamda 21 ilçenin bölümlerini de içine alan Gediz Nehri'nin Murat Dağı'nda doğduğu dikkate alındığında bu bölgede siyanürle altın madeni çıkarılması gibi Gediz Havzasını her açıdan etkileyecek Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kararını iptal edecek misiniz?"

Bakanlığın vermiş olduğu cevap ise; "Altın arama ve çıkarma çalışmalarında siyanür kullanılmamaktadır. Arama çalışmaları sırasında kullanılan solüsyon su, bentonit ve baritin karıştırılması ile oluşturulmuş doğal bir çamurdur, çıkarma çalışmaları ise diğer maden türlerinde olduğu gibi patlamalı açık veya kapalı ocak işletmeciliği yöntemiyle yapılmaktadır. Projenin yeraltı ve yer üstü sularına ilişkin değerlendirmelerine esas Hidrojeolojik etüt raporu ve diğer çalışmalar ÇED sürecinde gerçekleştirilmiş, Nihai ÇED raporunun ilgili bölümlerinde ve eklerinde yer alan bilimsel raporlarda bu hususlara ilişkin tespitler, değerlendirmeler ve bu kapsamda belirlenen önlemlere ayrıntılı olarak yer verilmiştir.

Projenin su kullanımı ve bertarafı, yeraltı ve yerüstüne etkileri konuları ile ilgili bölümler ÇED sürecinde komisyon üyesi olan yetkili kurumlardan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü (Su ve Toprak Yönetimi Dairesi) tarafından, tarım alanlarına etkileri ise Uşak ve Kütahya Tarım ve Orman İl Müdürlüklerince değerlendirilmiş ve projenin gerçekleşmesinde sakınca bulunmadığına ilişkin olumlu görüş bildirilmiştir.

Söz konusu "ÇED Olumlu" kararı Çevre Kanunu ve ÇED Yönetmeliği hükümleri ile belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde tesis edilmiştir" şeklindedir.

DORUK Gazetesi olarak, bahse konu olan kuruldaki 26 kurum / kuruluşların hangileri olduğu, temsilcilerinin kimler olduğu, değerlendirmelerini Murat Dağı'nda inceleme yaparak mı, yoksa sadece evrak üzerinde mi karar verdiği konusunda kamuoyunun merakını giderecek açıklama yapılması için gerekli girişimlerde bulunmalarını tüm milletvekilleri, Valilik, Gediz Belediye Başkanlığı ile ilgili birimleri göreve davet ediyoruz. - DORUK

Kaynak: Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı