Haber Detayı
22 Ekim 2022 - Cumartesi 22:11 Bu haber 2513 kez okundu
 
Bakan KASAPOĞLU: Kütahya'da Sporcu Sayımız 18 Kat Arttı
SPOR Haberi
Bakan KASAPOĞLU: Kütahya'da Sporcu Sayımız 18 Kat Arttı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ‘’Ülkemizi bir uçtan diğer uca birbirinden kıymetli dünyanın en modern tesisleriyle donatacağız, Türkiye 100 yılının en önemli aktörü de gençler olacak. Bugünkü spor tesisi sayımız 57, devam eden inşaatlarla 110'a yakın bir tesis en kısa sürede Kütahya'mızın hizmetinde olacak. Sporcu sayımız Kütahya'da tam 18 kat arttı. Kütahya'da yapılacak stadın temelinin bu sene içinde atılacak. ’’ dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, '2023'e Doğru Şehir Buluşmaları' kapsamında Kütahya merkez ve ilçelerinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. 

Bakan Kasapoğlu gençlere olan güvenini vurgulayarak ’’ Dumlupınar’ın, bağımsızlık mücadelemizin şehri Kütahya, artık sporun ve gençliğin de merkezi, 2002 yılında 10 olan spor tesisi sayısı bugün itibarıyla 57. “Tesis Devrimi” diye boşuna söylemiyoruz!

2002 yılında 3.308 olan lisanslı sporcu sayısı 54.826’ya yükseldi. Tesisler hizmete giriyor, Kütahya büyüğüyle, küçüğüyle, kadınıyla, erkeğiyle, Spor yapıyor.

Kütahya’da bugüne kadar 20.700 öğrencimizin sportif yetenek taramasını yaptık. Yeteneği tespit ediyor, doğru yönlendirmeyle sistemimize kazandırıyoruz. “Spor Devrimi” diye boşuna söylemiyoruz!

Suyun iyileştirici etkisinden tüm vatandaşlarımız faydalansın istiyoruz. “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projemizle Kütahya’da 14.011 kişiye yüzme öğrettik. Kütahya’da 2002 yılında 2.776 olan yurt kapasitesini 12.838’e yükselttik. “Başvuran tüm gençlerimizi yurtlarımızda ağırlayacağız” dedik.

İşte Kütahya, tüm gençlerimiz GSB Yurtları çatısı altında. #GSBHepYanında

Kütahya’da gençlik merkezlerimizdeki 7.784 faaliyete katılan genç sayısı 201.218. “Gençlik Başımızın Tacıdır” diye boşuna söylemiyoruz! Dünyaca ünlü çinilerin şehri Kütahya’mız artık; spor tesisleriyle, gençlik merkezleriyle, modern yurtlarıyla bir spor ve gençlik şehri. Durmak yok.  Söz değil, eser üretmeye devam. #GSBHepYanında

Daha güçlü Türkiye hedefine bizi götürecek düşünen, çalışkan, tüm dünyaya adalet ve vicdan penceresinden bakan Türkiye 100 yılının en büyük aktörü bir gençlik için tüm mücadelemiz bu yönde. İşte 21 yıl boyunca bu topraklardaki gençlerin daha donanımlı olması, daha güçlü bir şekilde yarınlara hazırlanması, çağın en modern, en nitelikli imkanlarına kavuşması için çaba gösterdik. 

 

"Öğrenim Kredilerinin Üzerindeki Enflasyon Farkı Yükünü De Gençlerimizin Üstünden Alıyoruz"

Yurtlarımızdaki konfor, yurtlarımızda sağladığımız imkanlar... Bu yıl yurt ücretlerimize zam yapmadık. Şu farkımız var: Beslenme yardımını 750 liradan 1800 liraya çıkararak 2,5 misline yakın bir beslenme desteği artışı gerçekleştirdik. Türkiye'nin yurt altyapısında olduğu gibi eşsizliği, yeganeliği ortaya koyduğumuz burs ve krediler... Dünyanın en geniş kapsamlı burs ve kredi sağlayan altyapısı ülkemizde. 500 binden fazla gencimize burs, bir milyondan fazla gencimize kredi sağlıyoruz. Bu yıl önümüzdeki günlerde parlamentomuz yasalaştıracak. Kredilerin üzerindeki enflasyon farkı yükünü de gençlerimizin üstünden alıyoruz. Böylece öğrenim kredisi alanların sadece ana parayla birlikte bir ödemesi gerçekleşecek"dedi.

Bakan Kasapoğlu, bu ülkenin tüm evlatlarını kucaklayacak bir yaklaşımla, özveriyle, eğitimle ilgili öğrencilerin, gençlerin tüm sosyal, siyasal haklarıyla ilgili pek çok çabayı, gayreti ortaya koyduklarını belirtti.

"Gençlerimiz Bizim En Büyük Umudumuz"

Bugün Türkiye'nin 207 üniversitesinin olduğunu anımsatan Bakan Kasapoğlu, şunları paylaştı: "Karar alma süreçlerinde, sivil toplumda her yerde gençlerimizin ağırlığını bugüne kadar o katılımcı ruhu güçlendirme noktasında artırdık. Bundan sonra da yine aynı ruhla gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Ülkemizi bir uçtan diğer uca, birbirinden kıymetli dünyanın en modern tesisleriyle donattık. Kütahya'da 21 yıl önce 10 spor tesisi varken bugünkü spor tesisi sayımız 57 ve bu imzaladığımız protokoller, devam eden inşaatlarla 110'a yakın bir tesis en kısa sürede Kütahya'mızın hizmetinde olacak. Tabii kadın odaklı spor politikamız ve sporu sadece birkaç branştan ibaret görmeyen spor anlayışımızla yüzmeden okçuluğa, okçuluktan atletizme, jimnastiğe her alanda ideallerimiz var, gerçekleştirdiğimiz hedefler var. Sporcu sayımız Kütahya'da tam 18 kat arttı.

 

"Kadın Odaklı Spor Politikamız Var, Kadın Sporcu Sayımız Diğer Ülkelerden Çok Fazla"

Türk kadın sporcuların sayısı diğer ülkelerin katbekat önünde ve branşlaşmada çeşitlilikte daha önce sporcumuz dahi olmayan branşlarda artık zirveye oynayan bir Türkiye var. Gençlerimiz bizim en büyük umudumuz. Sadece yarınlarımız için değil, bugünlerimiz için de gençler büyük bir umut. İnanıyorum ki Türkiye 100 yılının en önemli aktörü de gençler olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğiyle, genç odaklı siyaset anlayışıyla Türkiye'nin gençleri hem bugünlere, hem yarınlara ve tüm dünyaya bilimde, sanatta, kültürde, sanayide, ekonomide ve sporda mühürlerini vurmaya devam edecekler"dedi.

Bakan Kasapoğlu, ülke genelinde spor alanında birçok yatırım yapıldığını, Kütahya'da yapılacak stadın temelinin bu sene içinde atılacağını ifade etti.

Bakan Kasapoğlu, bu yıl yeni stat temelinin atılması planlanan arazide inceleme yaparak,  Kütahya Valisi Ali Çelik'ten Akkent Mahallesi’nde  çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Kasapoğlu, uzun süredir yürütülen çalışmanın neticelendirildiğini söyleyerek yeni stadın yapılacağı bölgenin spora büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Bakan Kasapoğlu ; "Bulunduğumuz bu arazide inşa edilecek Kütahya'mızın yeni stadı, içindeki antrenman alanlarıyla, farklı spor salonlarıyla ve yanı başına inşa edeceğimiz spor alanlarıyla özellikle amatör sporu geliştirme noktasına büyük hizmet verecek. İnşallah projeyi bugün itibarıyla başlatıyoruz. Hem uygulama noktasında hem de diğer teknik noktalarda hızlıca mesafe alacağız. Bu stat Kütahya'mıza, bölgemize hitap edecek, yeni yıldızlar yetiştirecek, keyif dolu müsabakalara sahne olacak. Bölgemizi güçlü ve modern bir altyapıyla kavuşturacağız." Dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler, AK Parti İl Başkanı Mustafa Önsay, ilçe ve belde belediye başkanları ile partililerin hazır bulunduğu toplantının ardından AK Parti’ye yeni katılan üyelere rozetleri takıldı.

Kentteki programı kapsamında esnaf ziyareti de gerçekleştiren Bakan Kasapoğlu, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin (KSBÜ) yeni rektörlük binasının açılışına katıldı.

Bakan Kasapoğlu,  Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne kazandırılan yeni rektörlük binasını ve Engelsiz Yaşam Merkezi'ni hizmete açtı.

Stadyum Akkent Mahallesi'ne Yapılacak

Yeni stadyumun, Akkent Mahallesi’nde yarı olimpik yüzme havuzunun karşısına  yapılacağını açıklayan Bakan Kasapoğlu, alanda incelemelerde bulunarak Vali Ali Çelik’ten bilgiler aldı. Bakan Kasapoğlu, uzun süredir yürütülen çalışmanın neticelendirildiğini söyleyerek yeni stadın yapılacağı bölgenin spora büyük katkı sağlayacağını belirtti. Yeni projeler görüştüklerini de paylaşan Bakan Kasapoğlu, “İnşallah bu altyapıyı güçlendirme noktasında başta Kütahya'mızın yeni stadını ve farklı branşlarına hitap edecek yeni antrenman salon ve sahalarını müjdelemek istiyorum. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

“Güçlü ve Modern Altyapıya Kavuşturacağız”

Bakan Kasapoğlu, “Bulunduğumuz bu arazide inşa edilecek Kütahya'mızın yeni stadı, içindeki antrenman alanlarıyla, farklı spor salonlarıyla ve yanı başına inşa edeceğimiz spor alanlarıyla özellikle amatör sporu geliştirme noktasına büyük hizmet verecek. İnşallah projeyi bugün itibarıyla başlatıyoruz. Hem uygulama noktasında hem de diğer teknik noktalarda hızlıca mesafe alacağız. Bu stat Kütahya'mıza, bölgemize hitap edecek, yeni yıldızlar yetiştirecek, keyif dolu müsabakalara sahne olacak. Bölgemizi güçlü ve modern bir altyapıyla kavuşturacağız.

Anasınıfından yaşı en büyük olana, kadınıyla, erkeğiyle, engellisiyle herkese sporu eriştirene kadar bu kutlu mücadeleye devam edeceğiz. Sizler için, sizlerle birlikte çalışmaya, koşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Yarı Olimpik Havuzda İnceleme 

Bakan Mehmet Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” sloganıyla  hayata geçirilen Yarı Olimpik Yüzme Havuzunu da ziyaret ederek çocuklarla buluştular. Çocuklarla sohbet eden Bakan Kasapoğlu, “İnanıyorum ki buradan şampiyonlar, yeni yıldızlar yetişecek” dedi.

Amatör Spor Kulüpleriyle Buluşma

Tüm gücümüzle kulüplerimizin ve sporcularımızın yanındayız diyen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Vali Ali Çelik ve beraberindeki heyet, Türk sporunun gelişmesindeki en önemli mihenk taşlarından biri olan Amatör Spor Kulüplerinin  yöneticileri ve sporcularla Dumlupınar Stadyumunda bir araya geldiler. Yoğun ilgiyle karşılanan Bakan Kasapoğlu, yöneticilerle ve sporcularla yakından ilgilendi.

Germiyan Sokağı, Saman Pazarı ve Pekmez Pazarı esnafını ziyaret edip vatandaşlarla görüşen Bakan Kasapoğlu, kolaylıklar ve hayırlı bol kazançlar diledi.

Kütahya Valiliği’ni ziyaret eden Kasapoğlu, Vali Çelik'ten kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı