Haber Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 15:00 Bu haber 4831 kez okundu
 
Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri Başladı
23 - 30 Eylül 2021 tarihleri arasında 81 ilde Avrupa Spor Haftası herkes için ulusal spor ve sağlık günleri etkinlikleri kapsamında Ankara’da Spor Bakanı M.Mehmet KASAPOĞLU’nun katılımlarıyla 81 İlde Eş Zamanlı Olarak Açılış Programına ilimiz Dumlupınar Stadyumunda da 23 Eylül'de sabah saatlerinde bir dizi etkinlik gerçekleştirilerek, farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.
SPOR Haberi
Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri Başladı

23 - 30 Eylül 2021 tarihleri arasında 81 ilde Avrupa Spor Haftası herkes için ulusal spor ve sağlık günleri etkinlikleri kapsamında Ankara’da Spor Bakanı M.Mehmet KASAPOĞLU’nun katılımlarıyla 81 İlde Eş Zamanlı Olarak Açılış Programına ilimiz Dumlupınar Stadyumunda da 23 Eylül'de sabah saatlerinde bir dizi etkinlik gerçekleştirilerek, farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.

Avrupa Spor Haftası, Avrupa Birliği ile birlikte tüm dünyada geleneksel olarak her yıl, 23-30 Eylül tarihleri arasında her yıl geleneksel olarak düzenlenen, çok sayıda farklı spor aktiviteleriyle her yaştan ve statüden bireyi bir araya getirerek hareket bilincini ve sağlıklı yaşam kültürünü arttıran, toplumda hareketlilik bilinci ile spora teşvik edici çeşitli sportif faaliyetlerle kutlanan önemli bir projedir.

 

Program kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleşen açılış programında önce saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu, ardından Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah GAYRET açılış konuşmalarını yaptı. 6 Ekim'de Polonya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek olan Bedensel Engelliler Dans Spor Türkiye 1.si Hüseyin AYYILDIZ, tekerlekli sandalye ile gösteri yaptı. Ardından sporcu gruplarının katılımıyla gösteri düzenlendi.

Tüm katılımcılar, program açılışını gerçekleştirdikten sonra Dumlupınar Stadyumunda yürüyüş gerçekleştirildi.

Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah GAYRET konuşmasında: "23-30 Eylül Haftası boyunca 81 ilimizde yaklaşık 250 spor branşında devem edecek olan “Ulusal Herkes İçin Spor ve Sağlık Günleri” tüm dünyada #BeActive temasıyla düzenlenecek etkinliklerle spor branşlarının tanıtılması, obeziteyle mücadele, spor ve sağlık turizminin desteklenerek Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi hedeflenmektedir.

24 Eylül Cuma günü saat 18.00'de Linyit İlk Öğretim okulu spor salonunda Badminton Büyükler, 25 Eylül Cumartesi günü saat 9.30'da Kütahya Gençlik Merkezinde Bisiklet turu, 26 Eylül Pazar günü 9.30'da Gençlik Merkezinden toplanılarak doğa yürüyüşü gerçekleştirilecek. Spor yapmak isteyen tüm vatandaşlarımızı etkinliklerimize ve spor yapmaya tesislerimize bekliyoruz." İfadelerini kullandı.

Herkes İçin Spor İl Temsilcisi Ali AKYOL: "Avrupa Birliği ile birlikte tüm dünyada geleneksel olarak her yıl, 23-30 Eylül tarihleri arasında ise “Avrupa Spor Haftası” olarak ilan edilmekle birlikte, toplumda hareketlilik bilinci ile spora teşvik edici çeşitli sportif faaliyetlerle kutlanmaktadır.

2020 yılından itibaren, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Avrupa Delegasyonu tarafından, ülkemiz adına Avrupa Spor Haftası kapsamında yapılacak tüm etkinliklerin koordinasyonu ve yetkisi Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’na verilmiştir.

Bunun yanında, Avrupa Delegasyonu tarafından 2020 yılından itibaren Ülkemizi temsilen Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Sayın Yasin Bölükbaşı’na “Avrupa Birliği Spor Elçisi” görevi tevdi edilmiştir.

2020 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığımızca Avrupa Spor Haftasında etkinliklerinde koordinatörlük yetkisi verilmesi ve önceki yıllarda Federasyonumuzca gerçekleştirilen başarılı projelerin (Beraber Yürüyelim, 2020 Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri, Hisapp Mobil Uygulama, His Festivalleri, Herkes İçin Spor Günleri, vb.) Avrupa Delegasyonu tarafından başarılı bulunması sebebiyle, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Avrupa Delegasyonu tarafından desteklenmesi kararlaştırılmıştır.

Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri kapsamında, Türkiye’de yaş, cinsiyet ve etnik köken gözetmeksizin 83 milyon ülke nüfusunun tamamının spor ve fiziksel aktivite ile bu projenin bir parçası olması hedeflenmiştir. Ayrıca, 81 ilimizde ortak sosyal medya kampanyaları düzenlenerek, illerimizde spor ve sağlıklı yaşam konularında farkındalık oluşturmakla birlikte, ülkemizin spor, sağlık ve kültür turizmine katkı sunacak şekilde organize edilmektedir.

 

Projenin Amaçları:

  • Sağlıklı yaşam ve spor yapma alışkanlığı kazandırmak,
  • Spor kültürünün tabana yayılarak demokratikleşmesini sağlamak,
  • Digital medyayı etkin kullanarak spor branşlarının bilinirliğini arttırmak,
  • Spor, fiziksel aktiviteler gibi konular hakkında bilgi ve farkındalığı artırmak,
  • Bireylerin spor branşlarına daha bilinçli katılımını sağlamak,
  • Sağlıklı beslenme bilincinin oluşmasını sağlamak,
  • Ülkemizin spor, sağlık ve kültür turizmine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

 

Sonuç olarak; Herkes İçin Ulusal Spor ve Sağlık Günleri (National Wellness Days for All) sadece bir hafta boyunca değil, bireyleri ve toplumu ömür boyu sürecek fiziksel aktiviteye teşvik edecek ve daha sağlıklı ve daha zinde bir toplum olma yönünde büyük bir fayda sağlayacaktır." İfadelerini kullandı. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı