Haber Detayı
07 Aralık 2022 - Çarşamba 08:48 Bu haber 1846 kez okundu
 
5.5 Milyar Liralık Kamu Yatırımının 2.4 Milyar Lirası Kütahya Belediyesi’nden
YEREL Haberi
5.5 Milyar Liralık Kamu Yatırımının 2.4 Milyar Lirası Kütahya Belediyesi’nden

Kütahya Belediyesi’nin geçen yılı kârla kapatan ve birçok yüklü borcunu bitiren bir belediye olduğunu vurgulayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı resmi rakamlarla, bu şehre kazandırılmış toplam 5 buçuk milyar liralık kamu yatırımlarının yüzde 43’ünü, yani 2.4 milyar lirasını bu şehre kazandırmış değerli bir kurumdur Kütahya Belediyesi. Bu kurumun üst yöneticisi olarak çalıştığım arkadaşlarımla ne kadar gurur duysam azdır. Cumhuriyet tarihinde böyle bir rakam görülmemiş. Bir dönemde şehre kazandırılmış toplam yatırımların neredeyse yarısını belediyenin karşıladığı bir döneme bu şehir şahit olmamış ama son üç yılda şahit oldu.

Devraldığımız belediye bütçesini dördüncü bütçe yılımızda 10 katına yükseltmiş bir kamu kurumuyuz. 280 milyon lira gelirle devraldığımız bütçemizi 2023 yılı itibariyle Cumhuriyet’imizin ilanının 100. yılına yakışır bir şekilde 2.8 milyar liranın üzerine çıkarttık. Allah nasip ederse bu bütçenin yüzde 60’ını yatırım bütçesi olarak ayırdığımız bir yıla giriyoruz. Bu eserleri yaparken, şehrin eserleri olarak kalmasını sağlamak için bu çalışmaları çok önemsedik. Arkadaşlarıma dedim ki Belediyeler Birliği’nin bu ilanına, kentimizi kendimizin tasarlayacağı kültür, tarih ve sanat şehri olan UNESCO tarafından da yaratıcı şehir olarak ilan edilen şehrimize yakışır bir projeyle başvuralım.

Çini öne çıkacak şekilde bir tasarımı öne çıkaralım dedik. 250 civarı proje içerisinde 10 proje ödüle layık görüldü. O 10 projeden birisi de Kütahya Belediyemizin sunmuş olduğu ‘Kentini Kendin Tasarla’ projesi oldu. Hibenin miktarı çok önemli değil, önemli olan bunun tescillenmesiydi. Bu proje kapsamında, özellikle gençlerimiz, sanat kültürünün yaygın olduğu bu şehirdeki insanlarımız bu projeye nasıl katkı yapar diye oturduk, konuştuk. Bugün 30’u sergilenmeye layık görülen sergi içerisinden 7 projemize ödüllerini verdik. Yarışmaya katılım sağlayan tüm proje sahiplerine özellikle teşekkür ediyorum. Bu 7 ödülün arasına girememiş olabilirler. Buna hiçbir müdahalemiz olmadı. Tamamen bağımsız, bu işin ehli, üniversite hocalarımız başta olmak üzere sanatçılarımızın kendi vicdanlarını ortaya koyarak yaptıkları değerlendirme sonucunda bunlar çıktı. Bunları uygulayacağız. Germiyan Sokaktan ve Cumhuriyet Caddesi’nden başlamak üzere uygulayacağız. Bugün İmar Komisyonunda, Zafer Meydanı’mıza bakan binaların cephelerinin iyileştirilmesi konusunda bir yarışma daha açalım dedik. Oradaki işyerlerine asılacak tabelaların bugün ödül alan 7 projemiz içerisinden Estetik Komisyonumuzun onayladığı tip hangisiyse tamamını orada da yapacağız. Bu şehri, bir sanat, kültür ve zanaat şehri olarak dünyaya tanıtacağız” dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı