Haber Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 14:51 Bu haber 4624 kez okundu
 
5 Yaşında Kuran Öğrenen Müftü, Kütahya'ya Atandı
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi atama kararına göre yeni Kütahya Müftüsü daha önce Kırklareli Müftüsü olan Hüseyin DEMİRTAŞ.
YEREL Haberi
5 Yaşında Kuran Öğrenen Müftü, Kütahya'ya Atandı

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi atama kararına göre yeni Kütahya Müftüsü daha önce Kırklareli Müftüsü olan Hüseyin DEMİRTAŞ. Trabzonlu Müftü DEMİRTAŞ, 5 yaşında Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenmiş, 7 yaşında hafızlığa başlamış, 9 yaşında iken ise hıfzını tamamlamıştır.

9 Mayıs 2020 tarih 31122 sayı ve 2020/197 karar nolu 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3. Maddeleri gereğince Diyanet İşleri Başkanlığı Kütahya İl Müftüsü Hüseyin HAZIRLAR ise Gaziantep İl Müftülüğüne atanmış; Kütahya İl Müftülüğü'ne ise Kırklareli İl Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ atanmıştır.

 

Hüseyin DEMİRTAŞ Kimdir?

Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlı Geyikli Beldesi Yeni Mahalle’de (eski ismi ; Geyikli Köyü Yumurcaktaş Mahallesi) Cevat Hocaefendi ve Cemile Hanımefendinin ilk oğlu olarak  1967 yılında,  İkisi kız , beş kardeşten en büyüğü olarak dünyaya gelmiş.

İlköğretim okuluna başlamadan önce babasının gözetiminde 5 yaşında iken Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. 7  yaşında hafızlığa başladı ve 9 yaşında iken hıfzını tamamladı.

Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde 1976-1979 yıllarında  Ankara Müftülüğü adına Ramazan Mukabelesi  okudu. İlköğretimin üçüncü sınıfına kaydı yaptırılarak 1978 yılında Şalpazarı Merkez İlköğretim okulundan  mezun oldu.

1978 yılında Vakfıkebir İmam-Hatip Lisesinde başladığı eğitim-öğretim hayatına Trabzon İmam-Hatip Lisesinde devam etti.

1982 yılında İstanbul Fatih İmam-Hatip Lisesinde öğrenimini sürdürdü.1985 yılında aynı okuldan mezun olup aynı yıl evlendi.

1990 yılında  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Aynı yıl Ümraniye Müftülüğüne bağlı Hüseyinli Köyü Camii imam-hatipliğine atandı.

Bir yıllık imametin ardından Ümraniye İmam-ı Azam Camii’nde müezzin-kayyımlık görevine devam etti.Görev esnasında yedek subay olarak askerliğini bitirdi.

1994 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezine girdi. 2,5 yıllık ihtisas eğitiminden sonra dönem ikincisi olarak mezun oldu.

1995 yılında Özbekistan’da  din görevlisi olarak bulundu, hatimle teravih namazı kıldırdı.

1996 yılında Giresun ili Şebinkarahisar Müftülüğüne atandı. 7 yıl buradahizmet verdikten sonra , 2002 yılında Sinop ili Ayancık ilçesi müftülüğüne atandı.5 yıl Ayancık Müftülüğünde görev yaptı.

Ekim 2007 yılında   Çaycuma Müftülüğüne atandı.Çaycuma Müftlüğünde 4 yıl hizmet verdi.

12 Eylül 2011 tarihi itibarı ile Beykoz Müftülüğünde  atandı. 6 yıl Beykoz ilçesinde görev yaptı. Görev esnasında Sosyal Açılımlı Din Hizmetleri Yönetim sistemi Beykoz Örneği isimli projesi ile verimli çalışmalar yaptı. Fütüvvet konusu ile ilgili Tv programları yaptı. Beykoz ilçesinde Kur'an Kurslarının halka indirilmesi konusunda özverili çalışmalar yaptı.

Ulusal TV'lerde 20 'ye yakın programa katıldı (  Kanal 67, TV 5, TRT AVAZ, Hilal TV, Mavi Karadeniz, Semerkand TV, Oba TV). Farklı internet sistelerinde yayınlanan makalelleri mevcuttur.

"Kıvamlı Din ve Kıvamlı İnsan" temalı çalışmalar yapmaktadır.

Hüseyin Demirtaş 2017 Ocak ayı itibarı ile Kırklareli İl Müftülüğü görevine başlamış, 9 Mayıs 2020 itibari ile Kütahya İl Müftüsü olarak atanmıştır.

Yahya  ( Bilgisayar Mühendisi ) ve Muhammet Furkan (Avukat)  isimli  iki evladı vardır.

Sevdiği İlim Dalları: Tefsir, Hadis , Fıkıh, Feraiz, Felsefe.
Sevdiği Spor Dalları: Futbol, Voleybol, Masatenisi.
Hoşlanmadığı şeyler: İki yüzlülük, vefasızlık, acizlik ve yalan…

Önceki Müftümüz Hüseyin HAZIRLAR'a ve yeni Müftümüz Hüseyin DEMİRTAŞ'a DORUK Gazetesi olarak yeni görev yerlerinin hayırlı olmasını diler, hayırlı hizmetler yapmalarını dileriz. - DORUK Fatma Çakır

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı